Hibrid yeni bir karar destek sisteminin kansei mühendisliğinde kullanılması
The use of a new hybrid decision support system in kansei engineering
  1. Tez No: 387476
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT ZEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, günlük hayatımızın önemli bir parçası olan yumuşak mobilyaların (koltuk takımları, oturma grupları) tasarımlarının gerçekleşmesi aşamasında, müşteri duygu ve hislerinin ürün ile etkileşim düzeyleri belirlenmeye çalışılmış ve tasarımcıya beğeni düzeyi yüksek tasarımlar oluşturulmasına yönelik katkı sağlanmıştır. Çalışmada kansei mühendisliği yapısı içinde kısmi en küçük kareler regresyon analizi ve kaba küme teorisi kural oluşturma algoritması kullanılarak tasarımcı için karar destek mekanizması oluşturulmuştur. Çalışılan konu dâhilindeki ürünün etkili tasarım nitelikleri belirlenerek beğeni düzeyi yüksek tasarım örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, soft furnishings are an important part of our daily lives (sofa sets, sitting groups) at the stage of realization of the design, customer feelings and emotions. It has been studied to determine their level of interactions together with the product. Further more, the designer has contributed towards the creation of high satisfaction level designs. This study has used partial least squares regression analysis and rough set theory rule reduction algorithm in kansei engineering. So that, decision support mechanism was created for designers. Additionally, effective product design characteristics and a high level satisfaction design examples were presented.