Sır (duyarlı-enfekte-bağışık) epidemik hastalıkların matematiksel modeli ve bu modelin kararlılık analizi
Mathematical model of sir epidemic diseases and the stability analysis
- Tez No: 387486
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikli olarak S-I-U-T-R epidemik modeli dikkate alınarak karalılık analizleri yapıldı. Ayrıca sürekli zaman diliminde nasıl bir şekil alacağı ve nasıl kurulması gerektiği araştırıldı. Elde edilen matematiksel modelin çözümleri bulundu ve çözümler için global kararlılık yapısı incelendi. Ayrıca matematiksel modellerin çözümleri ile elde edilen sonuçlar simülasyonlar halinde tasarlandı ve bunların biyolojik anlamları ile uyumları test edilerek biyolojik çalışmalara katkı sunulmaya çalışıldı. Bu çalışmada karşılaşılan diferansiyel denklem sistemlerinin kararlılık analizini yapabilmek için uygun Lyapunov fonksiyonlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly the S-I-U-T-R epidemic model is taken into consideration and stability analysis of this epidemic model is made. What shape it has and how it should be established in continuous time period is investigated. Solutions for obtained mathematical model are found and global stability structure for the solutions is examined. Also the results obtained by the solution of mathematical models are designed as simulations and it is aimed providing contributions to biological studies by testing consistency of simulations with their biological meanings. In this study, for the stability analysis of differential equations systems, appropriate Lyapunov functions are exploited.