Pozinormal operatörler ve pozispektrum
Posinormal operators and posispectrum
  1. Tez No: 387521
  2. Yazar: ESİN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUH DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanacağımız temel tanım ve teoremler ve Banach uzayları üzerinde sınırlı lineer operatörlerin temel özellikleri verilmiştir ve sınırlı lineer operatörlerin spektrumundan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, 1994 yılında Rhaly, Jr., H. C. tarafından tanımlanan, sınırlı lineer operatörler kümesinin geniş bir alt sınıfı olan pozinormal operatörlerin tanımı ve önemli özellikleri verilmiştir. Ayrıca pozinormal operatörlerle, hiponormal operatörler arasındaki ilişkiden bahsedilip ilişkiyle ilgili teorem ve örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde Rhaly matrislerinin pozinormal olabilmesi için gerekli kriterler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise pozinormal operatörlerin önemli özellikleri ve bazı total pozinormal operatörler için Weyl teoreminin sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four parts. In the …rst part, we recall same basic concepts, theorems and basic properties of bounded linear operators in Banach space and spectrum of bounded linear operators. In the second part, we recall de…nition and important properties of posinormal operators which are large subclass of set of bounded linear operators de…fined by Rhaly, Jr., H. C. in 1994. Also we recall relationship of between posinormal operators and we give theorems and examples about this relationship. In the third part, we investigate essential criterions to Rhaly matrices be posinormal operators. In the fourth part, we investigate important properties of posinormal operators and we show that some total posinormal operators hold Weyl Theorems.