PAdES test suit tasarlanması ve Adobe Reader'in imza mekanizmalarının test edilmesi
Designing PAdES test suite and testing adobe reader signature mechanisms
- Tez No: 387572
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN SELÇUK, DR. TAMER ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyada milyarlarca kullanıcısı olan Adobe Reader PDF Advanced Electronic Signature (PAdES) formatında imzalı dosyalar oluşturup doğrulayabilmektedir. Bu kadar yaygın olarak kullanılan bu uygulamanın imza oluşturma ve doğrulama kısımlarının geniş bir test suit ile test edilmesi uygulamanın güvenilirliğinin ve standartlara uygunluğunun detaylı olarak incelenmesi adına çok önemlidir. Yaptığımız bu çalışmada, içerisinde çok geniş bir PKI yapısı barındıran bir test suit oluşturduk ve Adobe Reader'ın (v11.0.10.32) imza oluşturma ve doğrulama kısımlarını test ettik.
Özet (Çeviri)
Adobe Reader, which has billions of users world wide is able to create and verify signatures conforming to Pdf Advanced Electronic Signatures (PAdES) standard. It is crucial to test such a common application's signature creation and verication mechanisms in terms of examining reliability and compliance with standards by a comprehensive test suite. In this work, we developed a test suite which includes extensive structures and we validate the signature creation and verication parts of Adobe Reader (v11.0.10.32).