Effect of preservation solution and period on the mechanical and histological properties of liver
Koruma solüsyonunun ve zamanının karaciğerin mekanik ve histolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 387577
  2. Yazar: MEHMET AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY BAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karaciğer nakli sırasında, bağışta bulunan donör ile alıcı çoğu zaman farklı yerlerdedir ve nakledilen karaciğerin kimyasal bir solüsyon içinde operasyona kadar korunması gerekmektedir. Bu sebepten, nakledilen karaciğerin hangi koruma solüsyonunda, ne kadar süre ile güvenli bir şekilde saklanabileceği operasyonunun başarısı açısından çok kritiktir. Bu çalışmada, Laktatlı Ringer (kontrol), HTK ve UW koruma solüsyonlarında (karaciğer nakillerinde en çok kullanılan) saklanmış dana karaciğeri dokusunun mekanik ve histolojik materyal özelliklerindeki değişimi saklama zamanına bağlı olarak araştırdık. Böylece kullanılan koruma solüsyonlarının verimini ve karaciğerlerin bu solüsyonlarda ne kadar süre güvenli bir şekilde saklanabileceklerini inceledik. Mekanik deneyleri, taze kesilmiş üç farklı dana karaciğerinin sol lobundan elde edilen ince silindirik doku örnekleri üzerinde reometre kullanarak yaptık ve karaciğer dokusunun viskoelastik materyal özelliklerindeki değişimi Kelvin-Voigt kesirli türev modelini kullanarak karakterize ettik. Aynı karaciğerin histolojik özelliklerini, bir ışık mikroskobu kullanarak, saklama zamanına ve solüsyonuna bağlı olarak inceledik. Sonuçlar, koruma solüsyonunun ve saklama zamanının dana karaciğerinin mekanik ve histolojik materyal özellikleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğunu gösterdi. Dokunun koruma ve kayıp modüllerinin, apoptotik hücre miktarının, kollejen doku miktarının ve sinüslerdeki genişleme miktarının saklama süresi ile arttığını, bunun yanında glikojen depolarının saklama süresi ile azaldığını gözlemledik. Yaptığımız istatistiksel analizler sonucunda, karaciğer dokusunun üç koruma solüsyonunda da 11 saate kadar güvenli olarak korunabildiğini, 29'uncu saklama saatine kadar ise UW solüsyonunun en etkin koruma solüsyonu olduğunu tespit ettik. Fakat 29 saatten daha uzun saklama süreleri için mekanik özelliklerindeki değişimin az olmasından dolayı HTK solüsyonunun karaciğeri daha etkin bir şekilde koruduğunu gördük. Bununla birlikte, mekanik ve histolojik materyal özellikler arasında en yüksek korelasyonun UW solüsyonunda saklanan karaciğer dokularında olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
In liver transplantation, most of the time, the donor and recipient are in different locations and longer preservation periods are inevitable. Hence, the choice of the preservation solution and the duration of the safe preservation period are critical for the success of the transplant surgery. In this thesis, we examine the mechanical and histological properties of bovine liver stored in Lactated Ringer's, HTK and UW solutions as a function of preservation period to investigate the efficiencies and safe preservation periods of these solutions. The mechanical experiments are conducted with a shear rheometer on cylindrical tissue samples extracted from three bovine livers and the change in viscoelastic material properties of the bovine liver is characterized using the fractional derivative Kelvin–Voigt Model. Also, the histological examinations are performed on the same liver samples under a light microscope. The results show that the preservation solution and period have a significant effect on the mechanical and histological properties of the liver tissue. The storage and loss moduli, the number of the apoptotic cells, the collagen accumulation, and the sinusoidal dilatation increase, and the glycogen deposition decreases as the preservation period is increased. Based on the statistical analyses, we observe that the liver tissue is preserved well in all solutions for up to 11 h. After then, UW solution provides a better preservation up to 29 h. However, for preservation periods longer than 29 h, HTK is a more effective preservation solution if the least amount of change in mechanical properties is considered as the criteria. On the other hand, the highest correlation between the mechanical and histological properties is observed for the liver samples preserved in UW solution.