Şanlıurfa yöresi süt sığırcılığı işletmelerinde ahırların yapısal yönden mevcut durumları ve geliştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 38761
  2. Yazar: ATILGAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM KUMOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
- 85 - ÖZET Bu araştırma Şanlıurfa yöresinde projeye dayalı olarak geliştirilen süt sığırcılığı işletmelerinin mevcut durumlarını ve sorunlarını belirleyerek bu sorunlara çözücü önerileri getirilebilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak bölgede süt sığırcılığı işletmelerinin yaygın olduğu kesiminden halihazır durumda faaliyet gösteren 27 adet işletme seçilmiştir. Sonuçlar istatistiksel yön tem L eri e değerlendirilmiştir. Bulgular aşağıdaki şekilde özetlenebilir; 1) İşletmelerin % 81' inde yapı malzemesi olarak briket kullanılmıştır. % 44 işletmede sıva, % 44 işletmede ise badana yapılmamıştır. 2) İşletmelerin % 85 'inde çatıda yalıtım yapılmamış ve barınak çevresinde güneş radyasyonunu önleyici önlemler alınmamıştır. 3) Etiid edilen işletmelerin % 85 'inde dana ve buzağı bölmesi, % 100 'ünde hasta hayvan bölmesi, % 96'sında s la.} tesisi, % 59'unda kesif, % 37 'sinde ise kaba yem deposu inşa edilmemiştir. 4) İşletmelerin % 52'si bölgeye uygun olarak uzun ekseni Doğu - Batı yönünde inşa edilmiştir. 5) Etüd edilen işletmelerin hepsi kapalı süt sığırcılığı barınak tipi olmakla beraber hiçbirisi yöreye uygun d e ğ i i d i r. 6) İşletmelerin % ll'inde temel mevcut değil, % 89'unda ise temel mevcuttur.- 86 - 7) İşletmelerin % 100'ünde gübrelik mevcut değildir. Gübreler işletme içerisinde açıkta herhangi bir yerde depolanmaktadır. 8) Etüd edilen işletmelerin % 89'unda pencere alanının taban alanına oranı % 10'dan düşüktür. Barınaklarda hayvan başına düşen ortalama alan ise 12.35 ma'dir. Diğer taraftan, işletmelerin kuruluş ve işletme aşamasında devlet kontrolünün ve desteğinin yetersiz olduğu, i Lq.il. i kuruluşların süt sığırcılığı işletme organizasyonundaki eksiklikleri süt fiyatının düşük yem fiyatının yüksek olduğu, yüksek kapasiteli işletmelerde süt ve süt mamullerini işleyecek entegre tesislerinin olmadığı, alt yapı hizmetlerinin yetersizliği ile işletmelerde istihdam olunan işçilerin bilgi düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 87 - SUMMARY In this research, conducted at Şanlıurfa region and under the light of project to improve dairy cattle current operating petuatein and identify the problems and bring resolution of these problems. In compliance purpose of these research to selected on the currently active 27 each dairy cattle management. The results are evaluted with to statistical rules.The results are resumed as follows. I 1) 81 % of the operation buildings as costruction material concrete blocks are used, 4 4 % of the buildings were plastered and 44 % of them are with out whitewash. 2) There is no insulation in the roof 81 % of them and there is no sun radiation, protective around the operational material buildings. 3) In the an a 11 zed buildings 85 % there is cow and calf portition, 100 % ther is no sick animal portition» in 96 % there is no slage installation, in 59 % of them tliere Is no construction of finished and 3 7 % there is no feed storage. 4) 52 % of the operations are constructed suitable to the region from the east to the west. 5) In the researched operatin© 100 % of them having milk storage but not suitable to the typical to the area. 6) 11 % of the buildings do not have foundation, 89 % of them have foundation. 7) 100 % of buildings do not have manures are storage Manures are stored in the open at any place.88 8) The research made of the buildings 89 % window areas in ration with the floor it is 10 % low. The avarage space for each animal is 12.35 m z. On the other hand, the goverment support in construction and in the operations are not sufficient. The related operations milk storage, operational organiziations deficiencies effect milk prices low and feeding prices high, and having no entegrated insolations effect milk and milk products, and subground services are not sufficient. It has been noticed that the laborers hired to the operations the knowledge level is poor.