Kompozit delikli kare levhalarda iki yönlü yükleme altında mekanik burkulmalarının incelenmesi
Investigation of mechanical buckling under load at the two directional on composite perforated square plates
- Tez No: 387600
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KURŞUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hitit Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, delik çapının, cam elyaf takviyeli tabakalı kompozit kare plakaların burkulma davranışlarına etkisi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Test örneği için, E cam / epoksi simetrik - sekiz katlı kompozit İzoreel Şirketinde elle yatırma tekniği ile imal ettirildi ve sonrasında plakaya farklı delik çaplarında delikler açıldı. Plakaların deneysel kritik burkulma yükleri alt ve üst kenarlarından sıkılarak bulunmuştur ve sonuçlar sayısal analizden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Tabakalı kompozit plakaların kritik burkulma yüklerini belirlemek için ANSYS 10® sonlu eleman analiz programı kullanılarak farklı delik çaplarını içeren tasarımlar yapıldı. Farklı delik çapları ve fiber yönelimleri için yapılmış olan sayısal analiz sonuçları gösteriyor ki, farklı delik çapı değeri ve farklı fiber yönelimleri ayrıca bu kritik yükleri etkilemektedir, kritik burkulma yüklerinde meydana gelen önemli bir düşüş olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hole diameter on buckling behavior of glass fiber reinforced laminated composite square plates have been investigated experimentally and numerically. For the test specimen, E-glass/epoxy symmetric-ply composite with eight plies were manufactured at Izoreel Company by using hand lay-up technique, and after the plate were drilled different hole diameter. The experimental critical buckling loads of plates have been found by clamping from bottom and upper edges and then these results have been compared with the results obtained from the numerical analyses. The determination of the critical buckling loads for laminated composite plates contain different hole diameter has been intended by using ANSYS 10® finite element analysis program. The results show that, the numerical analyses for different hole diameters and fiber orientations have been done and it has been seen that the important decreases occur in the critical buckling loads after a certain value of the hole diameter and the different fiber orientations also effect to these critical loads.