Bazı geçiş metallerinin arginin komplekslerinin elektrokimyasal özelliklerinin araştırılması
Electrochemical investigation for arginin complex of some transition metals
  1. Tez No: 387604
  2. Yazar: KENAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada geçiş metallerinden Co, Cu, Ni ve Zn'nin Arginin ile verdiği kompleks bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri 0,1 M tetrabutilamonyum tetrafloroboratın (TBATFB) dimetil sülfoksitteki (DMSO) çözeltisinde ve camsı karbon (GC) elektrotta çeşitli elektrokimyasal yöntemler ile incelenmiştir. Aynı şartlarda, incelenen maddelerin difüzyon katsayıları ve aktarılan elektron mol sayıları ultramikro platin (UME) elektrot yardımıyla belirlenmiştir. Buna göre Co, Cu ve Ni metallerinin Arginin komplekslerinin, GC yüzeyinden bir elektron aktarılarak indirgendiği tespit edilmiştir. Zn(Arg)2 molekülü için yapılan çalışmada ise aktarılan elektron mol sayısı çok farklı bir değer bulunmuştur. Bütün moleküllerin indirgenme pikleri Arginin için elde edilen değere yakın potansiyellerde gözlenmiştir. Adsorpsiyonun incelenmesi sonucu sadece Zn(Arg)2 molekülünün GC yüzeyine kuvvetle adsorbe olduğu tespit edilmiştir ve böylece elektrokimyasal davranışındaki farklılığın bundan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Elektrot mekanizmalarının incelenmesinde, eşlik eden herhangi bir kimyasal basamağa rastlanmadığı için incelenen moleküllerin tümünün“E”mekanizmasına göre indirgendiği tespit edilmiştir. Kronoamperometrik (CA) ve kronokulometrik (CC) sonuçların dönüşümlü voltametri sonuçlarını desteklediği belirlendikten sonra bütün bileşikler için ayrı ayrı elektrot reaksiyon mekanizmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work electrochemical properties of Arginine complexes of some transition metals like Co, Cu, Ni ve Zn were investigated by using various electrochemical methods in 0.1 M tetrabutylamonium tetrafluoroborate (TBATFB) in dimethyl sulfoxide (DMSO) at glassy carbon (GC) electrode. At the same condition, number of electrons transferred and diffusion coefficients of the compounds, which are under investigation, were determined with the help of ultra-micro platinum (UME) electrode. According to the results, it is detected that the Arginine complexes of Co, Cu ve Ni metals were reduced by one electron transferred from GC surface. From the substudy executed for Zn(Arg)2 molecule, number of electron transferred was found very different from that of the others. The peak potentials for all compounds were observed around -860 mV vs. Ag+/Ag which is near to the value for Arginine. According to the adsorption results Zn(Arg)2 is the only molecule which is strongly adsorbed to GC surface. Thus, the anomalous electrochemical behavior of Zn(Arg)2 was attributed to the strong adsorption to GC. Since any accompanying chemical reaction was not encountered in the study of electrode mechanism it is decided that the complexes were reduced by“E”mechanism. After founding the supports of chronoamperometric (CA) and chronocoulometric results to that of cyclic voltammetry the electrode reaction mechanisms for all compounds were proposed.