Bazı geçiş metallerinin N,N-dialkil-N-benzoil-tiyoüre türevleri ile şelatlarının sentezlenmesi
  1. Tez No: 46813
  2. Yazar: NESRİN ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İlk olarak N,N-dlpropll-NT-benzolltlyoUre ( DPBT ) ve N,N- dlhekzlI-NT-benzolltlyolire ( DHBT ) llgantları sentezlendl. Daha sonra Cd, Co, Cu, Fe, Nl ve Pb tuzlarının sulu çözeltileri İle llgantların alkollü çözel tisi uygun şartlarda reaksiyona sokuldu ve ML2 ve ML3 bileşimlerine sahip metal şelatları sentezlendl. Sentezlenen selatlar etanol ile yeniden kristal- lendlrllerek saflaştırıldı. Saflastırılan metal şelatlarının bazı yapısal özellikleri XRD, erime ve bo- zunma tepkimeleri DTA/TG, fonksiyonel grupların titreşim bandları İR ve molekUlUn absorpslyon bandları da UV-vislble spektrometrlsl ile incelendi. X-ı şınları toz difraksiyon yöntemi ile yapılan incelemeler metal şelatlarının benzer kristal sistemlerine sahip olduğunu, diferansiyel termal analiz ve termal gravlmetrl çalışmaları bunların 50-200°C arasında eridiklerini ve 150-850°C arasında bozunduklarını, infrared spektrometre ölcUmlerl selat- ların benzer fonksiyonel gruplar ve benzer titreşim bandlarına sahip olduk larını, UV-vlslble spektrometrlk çalışmaları da bütUn şelatların benzer 7r-7r* geçiş bandlarına sahip olduklarını göstermiştir. Buna göre hem DPBT ve hem de DHBT llgantları geçiş metalerln grup ola rak herhangi bir matrlksten ayrıştırılmasında ve tayininde analitik amaçlı olarak 150°C nln altında rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahiptirler. V
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT In this study, N.N-dlpropyl-NT-benzoylthlourea ( DPBT) and N,N-dlhexyl- N'-benzoylthlourea ( DHBT ) as llgands were previously synthesized. After, aqueous Cd, Co, Cu, Fe, Nl and Pb salt solutions were reacted with alco holic llgand solution at the suitable conditions. Metal chelates, which have Ml_2 and ML3 compositions, were recrystalllzed by ethanol. Structural properties by XRD, melting and decomposition reactions by DTA/TG, vibration bands by IR and absorption bands of the metal chelates and llgands by UV-vlslble spectrometry had been performed. Metal chelates have similar crystal systems, which were investigated by X-ray powder diffraction method. These chelates melted between 50-200°C and decomposed between 150-850°C by studying with dlfferantlal thermal analysis and thermal gravimetry. Metal chelates have similar functional groups and similar vibration bands by using infrared spektrometer and all chelates have similar 7t-7t* transition bands, which were by UV-vlslble spectrometric studies. Therefore, the properties of both of DPBT and DHBT chelating agents make possible separation of the trans metals from any kind of matrices and their easy determination under 150°C as analytically. VI