Orotik asit ile 1,10 fenantrolin içeren karışık ligand komplekslerinin hazırlanması, yapılarının tayini ve hidrojen depolama özelliklerinin incelenmesi
Preperatin of orotic acid and 1,10 phenantroline included mix ligand complexes, determining structures and investigation of hydrogen storage properties
  1. Tez No: 387607
  2. Yazar: BANU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma dahilinde, geçiş metal katyonlarından CoII, NiII, CuII ve ZnII iyonlarının orotik asit içeren üç farklı grupta koordinasyon bileşiği sentezlenmiştir. İlk grup olarak sadece bir mol orotik asit içeren dianyonik şelat yapılı koordinasyon küresinin sularla tamamlandığı kompleks yapılar sentezlenmiştir. İkinci grup olarak iki mol orotik asit monoanyonik monodentate yapılı sulu kompleksleri sentezlenmiştir. Son grup olarak yine monoanyonik monodentate olarak iki mol orotik asit ve şelat yapılı 1,10-fenentrolin içeren karışık yapılı kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin erime noktası, elementel analiz, manyetik duyarlılık, katı UV, TG-DrTG/DTA, FT-IR, erime noktası gibi tekniklerle yapısal karakterizasyonları literatüre dayanılarak belirlenmiştir. Daha sonra moleküllerin hidrojen depolama özellikleri HPVA (High Pressure Volumetric Analyzer) cihazı kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Orotic acid and CoII, NiII, CuII and ZnII as transition metal cationsions were used to synthesized three set of coordination compounds in this study. First set of compounds are formed with one mol orotic acid and di-anionic chelat structured coordination spheres which were covered with aqua molecules. The second set were formed with one mole orotic acid and mono-anionic monodentate structures which were including aqua molecules inside. The last set were formed as mix ligand coordination compounds with two moles of orotic acids and chelate structured 1,10 phenantroline as mono-anionic monodentate structures. Structural characterization of synthesized compounds are realized by using melting point, elemental analysis, magnetic susceptibility, solid UV, TG-DrTG/DTA, FT-IR techniques associated with literature. And then, hydrogen storage properties of characterized structures are measured by using High Pressure Volumetric Analyzer (HPVA).