İmin bileşiklerinin eldesi, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivelerinin incelenmesi
Synthesed of imine compounds, determination of structure and i̇nvestigation biological activities
  1. Tez No: 387606
  2. Yazar: NAZMİYE MARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAKİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 1- metilpiperidin-4-on bileşiğinin etilsiyonaasetat ile etkileştirilmesiyle, etil 2-amino-6-metil-4,5,6,7-tetrahidroetieno(2,3-c)piridin -3- karbosiklat; 1- etilpiperidin -4-on bileşiğinin malonitril ile etkileştirilmesi ile 2-amino-6-etil4,5,6,7-tetrahidrotien (2,3-c) piridin 3-karohdril bileşikleri sentezlendi. Sentezlene bu bileşikler salisilaldehit ve salisaldehit türevleriyle ile etkileşerek imin bileşikleri elde edildi. Bu bileşikler yapıları FT-IR, 1H-NMR, ve 13C-NMR ile yapıları aydınlatıldı. Bileşiklerin Farklı çzücüler içerisinde UV-vis spektroskopisindeki davranışları incelendi. Sentezlene bileşikler Escherichia coli ATCC11230 ve Bacillus subtilis ATCC 6633 bakteri ve Candida albicans ATCC 10239 ve Sacchamoromyces cerevisiae TP-32 mayalarına karşı etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this Study, ethyl 2-amino-6-methyl-4,5,6 and 7- tetrahidrotieno (2,3-c) pyridine -3 carboxylate were sythesized by means of the activation of the composite of 1-methyl-4-piperidone with ethyl cyanoacetate and 2-amino-6-ethyl-4,5,6 and 7 tetrahidrotien (2,3-c) pyridine -3-karbonitril. These sythesized composites were cauplet with salycylaldehyde and derivates of salycylaldehyde and, as a result, imine compossites were obtained. The Structures of these composites were illuminated by means of FT-IR,1H-NMR, and 13C-NMR spectroscopy. The behaviours of these composites in different solvents and UV-vis spectroscopy were analysed. Sythesized compounds are Escherichia coli and Bacillus subtilis ATCC 6633 ATCC 10239 and Sacchamoromyces cerevisiae TP-32 against the effects of yeast were investigated.