Plastik örtülü seralarda buharlaşma kabından yararlanarak sulanan kabakta en uygun Kp katsayılarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 38762
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
34 ÖZET Bu deneme, kabak bitkisinde Class A - Pan yöntemine göre sulanan ve farklı evaporasyon katsayılarının uygulandığı A, B, C ve D konusunun verim ve kalite yönünden değişimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme plastik örtülü serada yapılmış ve damla sulama yöntemi uygulanmıştır. Her biri 4 yinelemeli 4 konu oluşturulmuştur. Her konudan üç haftada bir örnek bitki alınmış ve analiz edilmiştir. Ayrıca hasat döneminde meyve kalitesini belirlemek amacıyla her konudan değişik dönemlerde meyve alınmış ve analiz edilmiştir. Deneme sonunda yapılan değerlendirmeler sonucunda, verim yönünden en iyi sonucun Kp=1.20 katsayısının uygulandığı D konusundan elde edildiği belirlenmiştir. öte yandan, mevcut koşullarda toprağa 75 cm derinlikte yerleştirilecek tansiyometre göstergesinin 12-15 cb'ı gösterdiği zaman, sulama yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY This research was done on cucumber plant in order to determine the changes on yield and quality in subjects A, B, c and D which is watered by according to class A - Pan method different evaporation coefficients have been used. Trial was done in a plastichouse and drip watering method was used. The subjects are formed and each one is four time repeated. From every subject one sample plant is taken and analysed in three weeks. Also in harvest season in order to determine the fruit quality, from each subject fruit was taken and analysed in different times. In the evaluation was done after the experiment, it was seen that related to yield, the best result was taken from the D subject in which Kp=1.20 coefficient was applied. On the other side under present conditions when the indicator of tensionmeter shows 12 - 15 cb, plants can be irrigated.