Muhalefet yıllarında İsmet İnönü: 1950-1960
Ismet Inonu during his opposition years: 1950-1960
  1. Tez No: 387614
  2. Yazar: ATIL CEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmada, çok partili siyasal hayata geçiş sonrası 1950 Genel Seçimlerini kaybedip, ?Benim en büyük yenilgim, en büyük zaferimdir? diyen Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Adamının, muhalefet yıllarında izlediği politika incelenerek, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nin bir dönemine ışık tutmak amaçlanmıştır.Tarih, yalnızca okunmakla, bilinmekle değil, değerlendirmeler ve bu değerlendirmelerden çıkarılacak derslerle önem kazanmaktadır. Önce asker sonra da siyasetçi olarak ülkesine hizmet veren, çok partili siyasal hayatın kurulmasına doğrudan etki eden İsmet İnönü'nün, muhalefet konumuna geçtikten sonra zor şartlar altında verdiği demokrasi ve partisini ayakta tutma mücadelesinin irdelenmesi, demokrasimizin emekleme devresindeki iktidar-muhalefet ilişkilerinin çözümlenmesi ve demokrasinin de doğru yorumlanması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to clarify a period of Republic of Turkey?s History through analyzing politics during his opposition years applied by Second Man of Republic of Turkey who said that `My biggest defeat is my biggest victory? and lost 1950 general elections after transition to multi-party politics life.History gains importance by not only reading, knowing and by also evaluations and lessons from these evaluations. After he passed to opposition status to study struggle of Ismet Inonu, who served for country as a military man firstly as a politician later and effected for establishing multi-party politics life, for democracy and keeping his party alive under hard conditions carries big importance for solving government-opposition relations in crawling period of our democracy and interpreting democracy correctly.