Van ili Çatak ilçesinde yetiştirilen alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) bazı antioksidanlar ve yağ asitleri düzeylerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
The investigation of the seasonal changes in the some antioxidant and fatty acid levels of rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss) breeded in Çatak district of Van country
  1. Tez No: 387616
  2. Yazar: ASLI ÇİLİNGİR YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI YÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Chemistry, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, alabalıklarda antioksidan ve yağ asitlerinin mevsimsel değişimlerinin incelenmesi amacıyla 2010 yılı mevsimlerinin ikinci aylarının ikinci hafta sonlarında Van'ın Çatak ilçesinde bulunan EL-FA alabalık üretim tesisinden balık numunesi temin edilmiştir. Her mevsimde 15 er adet 200-250 g'lık porsiyon balık olmak üzere toplamda 60 adet Gökkuşağı alabalığı alınmıştır. Balıklardan aynı şekilde kan ve kas dokusu alındıktan sonra plazma ve eritrosit paketleri elde edilip derin dondurucuda dondurulmuştur. Alabalık kas dokusunda retinol, -tokoferol, vitamin C, MDA ve yağ asidi, plazma örneklerinde retinol, -tokoferol, vitamin C ve MDA, eritrosit paketlerinde ise SOD, GSH-Px ve CAT düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, during the year 2010, second months of each four seasons and second weeks of the respective months fish samples were obtained from EL-FA trout production facility in Çatak, the district of Van. For this aim, 15 pieces, each of them with 200-250 g portions, were taken in each season making a total of 60 rainbow trout. In each season, after blood and muscle tissues were collected from the fishes, plasma and erythrocyte packages were obtained, and freezed in the deep freezer. In muscle tissues: retinol, ? - tocopherol, vitamin C, MDA and fatty acids; in plasma: retinol, ? - tocopherol, vitamin C, MDA; and in erythrocytes: SOD, GSH-Px and CAT levels were detected.