Fransızca ve Türkçedeki yer belirticilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve yabancı dil olarak Türkçede yer belirticilerinin öğretimi
Comparative analysis of place markers in French and Turkish and teaching place markers in Turkish as a foreign language
- Tez No: 265510
- Danışmanlar: PROF. DR. V. DOĞAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı Fransızcadaki uzamın ifade edilme biçimlerinden yola çıkarak Türkçedeki uzamın ifade edilme biçimlerinin betimlenmesi ve bu betimlemeler aracılığıyla yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yer belirticilerinin öğretimine yönelik malzeme geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda uzam ve uzamı ifade eden sözlüksel birimlerin genel özellikleri üzerine Fransızcadan yola çıkarak Türkçe betimlemeler yapılmıştır.İnsanın günlük yaşamında önemli bir yere sahip olan uzam birçok bilim dalı tarafından ilgi görmüş ve çok farklı çalışmaların konusu olmuştur. Bu sebepten ilk olarak uzamın dilbilim, felsefe, coğrafya gibi farklı bilim dalları tarafından yapılan tanımlarından söz edilmiş ve tarihsel süreç içerisindeki yerine değinilmiştir.Uzam farklı dillerde çeşitli sözlüksel birimler tarafından ifade edilse de anlambilimsel düzlemde aynı özellikleri göstermektedir. Bu bağlamda uzamın genel özellikleri üzerine betimlemeler yapılmıştır. Sonraki aşamalarda ise uzamın hangi sözlüksel birimler tarafından nasıl ifade edildiği Fransızcadan yola çıkılarak Türkçe betimlemelerle anlatılmıştır.Son aşamada ise uzam üzerine yapılan bu betimlemelere dayanarak yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uzamı belirten dilbilgisel yapıların öğretime yönelik malzemeler tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to describe forms of expression of space in Turkish by considering the forms of expression in French; and relying on these descriptions, to prepare course materials on place markers in Turkish as a Foreign Language. With this aim, we made descriptions on general characteristics of lexical units that express the space in Turkish, by taking into account the equivalents of those in French.Space, having an important place in people?s daily lives attracts the attention of several disciplines and has always been the subject of different researches. For this reason, in the first place, we mentioned about the definitions of space in several disciplines such as linguistics, philosophy and geography and discussed the position of space in its historical process.Though, ?space? is expressed by different lexical units in different languages, it presents the same characteristics in semantic level. In this context, we made some descriptions on the general characteristics of space. In the following chapters, relying on the French descriptions, we tried to make descriptions of expression of space in Turkish.In the last chapter of this research, with the help of the aforementioned descriptions, we tried to prepare some course materials in teaching the grammatical structures that express the space in Turkish as a foreign language.