Kamu hizmetlerinin pazarlanması: Fırat Üniversitesi örneği
Public service marketing: Firat University
  1. Tez No: 387686
  2. Yazar: İFAKAT SENANUR GÜLEN AŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABİT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, kamu hizmeti veren bir yüksek öğretim kurumu olan üniversitede çalışanlar iç müşteri olarak değerlendirilerek; çalışanların örgüt içi iletişim, bilgi paylaşımı, kurum imajı, performans değerlendirmesinin çalışma memnuniyetine olan pozitif etkisinin demografik özelliklere göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.Literatür taramasının sınırları geniş tutulmuş, hizmet, kamu hizmeti ve yükseköğretimde hizmet ve pazarlanmaları olarak birkaç başlıkta inceleme yapılmıştır. Araştırma ise Fırat Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin çalışma memnuniyetine yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve toplam 96 özne üzerinde anket uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS 10.0 programı ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Fırat Üniversitesi'nde oluşturulan örgüt içi iletişim, bilgi paylaşımı, performans değerlendirme gibi içsel pazarlama unsurlarının çalışan memnuniyeti üzerindeki olumlu etkilerinin çalışanların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Fırat Üniversitesi çalışanlarının iş ve işyeri tatminlerinin kısmen yeterli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to determine whether the positive effect of organizational communication, information share, image of organization, performance evaluation on the job satisfaction of the employee in a university as internal costumers changes with regard to demographical properties.In the study a comprehensive literature research was done and the subject was studied in several sections as service, public services and higher education services. The survey was performed by focusing on the job satisfaction of the academic and administrative staff at Firat University. Correlational survey method was employed and 96 subjects were included in the survey. The results were evaluated by SPSS 10.0. From the results it is determined that the positive effects of internal marketing elements such as organizational communication, information share, performance evaluation show differences regarding demographical properties of the employee at Firat University. In addition it is seen that job and organizational satisfaction of the employee are relatively satisfactory.