Senkron generatörlerin dsPIC kullanılarak paralel bağlanması ve arayüz üzerinden yük kontrolünün gerçekleştirilmesi
Parallel connection of synchronous generators using dsPIC and achieving the load-sharing control over an interface
- Tez No: 387687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde artan elektrik enerjisi talebi nedeniyle tek merkezli enerji üretim sistemleri yerine çok merkezli enerji üretim sistemleri (enterkonnekte sistemler) kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemlerde kullanılan generatörlerin, paralel bağlanabilmesi için şebeke gerilimi ile aynı koşullara sahip olmaları gerekmektedir. Bu çalışmada senkron generatörlerin paralel bağlanma şartlarının sağlanması ve sistem yükünün generatörler üzerine dağıtılması işlemleri bir bilgisayar arayüzü üzerinden kullanıcı kontrollü olarak sağlanmıştır. Paralel bağlanma şartlarının sağlanmasında ve yük paylaşımının gerçekleştirilmesinde PIC, PLC gibi diğer denetleyicilere göre daha üstün özellikleri bulunan dsPIC mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Çalışmada, paralel bağlanma ile yük kontrol ve paylaşım sistemleri görsel bir arayüz üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi frekans, akım, gerilim, güç katsayısı, aktif, reaktif ve görünür güç parametreleri de arayüz üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir. Gerçekleştirilen bu sistem ile özellikle literatürde sık rastlanılmayan bilgisayar kontrollü ve izlemeli yük paylaşım sistemleri için yeni ve orijinal bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Instead of single-center energy generation systems, multi-center ones (inter-connected systems) are being used in these days because of increasing energy demand. In order to perform the parallel connection of generators in inter-connected systems, they should have the same conditions with the grid voltage. In this thesis, operations for providing the parallel connection conditions of generators and sharing the system load between them have been achieved by a computer interface as user-controlled. For this aim, dsPIC microcontroller has been used in the experimental set due to its superior features compared to similar ones like PIC and PLC. The system can not only perform the parallel connection and load control and sharing procedures over the user interface, but also allow monitoring the most important parameters in real time such as frequency, currents, voltages, power factor, and active, reactive and apparent power values. Thanks to the system presented in this study, a novel and original solution is developed for computer controlled and monitored load-sharing systems, which is rarely studied in literature.