Adana ve İçel İllerinde turunçgillerin pazarlama yapısı
  1. Tez No: 38770
  2. Yazar: MUSTAFA YIRCAL GAMGAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
V ÖZ Bu çalışmada, Türkiye'deki turunçgiller üretiminin %56,6'sı yetiştirilen Adana ve İçel illerinde turunçgiller pazarlama yapısı ile pazarlamada karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda; Adana ve İçel illerinde turunçgillerin genelde ağaç başında, götürü usulde tüccara satıldığı, ürünün genellikle işletmede teslim edildiği, ödeme şeklinin vadeli olduğu, hasadın çoğunlukla alıcı tarafından yapıldığı ve üretimin hemen hemen tamamının pazara arzedildiği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda pazarlama masraf ve hizmetlerinin de çoğunlukla ürünü alan kişiler tarafından yapıldığı sonucu na varılmıştır. Araştırma alanında, pazarlama hizmetlerinden toplama, dağıtım ve taşıma hizmeti etkin bir şekilde yapılmasına rağmen, işleme, paketleme, depolama, dereceleme ve satış hizmeti etkin bir şekilde yapılmamaktadır. Ayrıca turunçgillerin pazarlaması aşamasında da özellikle üreticilerin, ürünü satın alan kişi ve kuruluşlar karşısındaki güçsüzlüğü kanısı yaygındır. Bu yüzden turunçgillerin pazarlaması aşamasında kooperatifler kurulması, devletin belirli bir fiyat açıklaması ve ihracatın teşvik edilmesi istenmektedir.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT In this study, the marketing structure of citrus and the marketing problems of citrus in Adana and İçel provincies, where Turkey's total citrus production of 56,6% is grown, are examined. As a result of this investigation, it was found that, in Adana and İçel provincies, citrus is generally sold to merchants through lump-sum per tree. The fruit is generally delivered on the farm. The method of payment is by credit. Citrus mostly harvested by merchants and nearly the most of the production is supplied to the market. Although, in the research area, the services of marketing like assembling, distrubution, transportation is made effectively; but processing, packing, storing, grading and selling services can not be done effectively. Furthermore, it is believed that in the stage of marketing especially the producers are weak in front of the customer or the firm which buys the crop. Because of this conviction at the stage of citrus marketing, it is suggested that, cooperatives must be established, the government must give a base price and exportation has to be encouraged.