Denatüre edici yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile biyotinidaz eksikliği ve lizinürik protein intoleransı görülen hastalarda mutasyon taraması
Mutation screening in patients with biotinidase deficiency and lysinuric protein intolerance by denaturing high performance liquid chromatography
  1. Tez No: 387701
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. EROL AKSÖZ, R.KÖKSAL ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, denatüre edici yüksek performanslı sıvı kromatografisi (dHPLC) yöntemi ile iki farklı kalıtsal metabolik hastalık için mutasyon taraması yapılmıştır.Biyotinidaz eksikliğinden sorumlu BTD geninde ve lizinurik protein intoleransından sorumlu SLC7A7 geninde, dHPLC analizi ile mutasyon ön taraması yapılarak mutasyonun bulunduğu genomik bölgeler saptanmıştır. Bu bölgelerde yer alan mutasyonların yeri ve tipinin belirlenmesi amacıyla DNA dizi analizi yöntemi kullanılmıştır. DNA dizi analizi sonucunda, her iki hasta grubunda BTD ve SLC7A7 genlerinde bilinen ve yeni tanımlanan mutasyonlar saptanmıştır. dHPLC yöntemi ile çalışılan hasta grubunun tamamında mutasyonların bulunduğu genomik bölgeler %100 doğrulukla belirlenmiştir.Biyotinidaz eksikliğine neden olan mutasyonların protein üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla, bulunan mutasyonlar ve biyotinidaz enzim aktiviteleri arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır.dHPLC yöntemi, mutasyon ön tarama yöntemleri arasında kolay uygulanabilirliği, %95'in üzerinde mutasyon saptama oranı ve kısa analiz süresi ile diğer metotlara göre daha etkin bir mutasyon tarama yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, mutation screening was performed for two different inherited metabolic diseases by denaturing high performance liquid chromatography (dHPLC).BTD gene in patients with biotinidase deficiency and SLC7A7 gene in patients with lysinuric protein intolerance were pre-screened for mutations by dHPLC and then genomic regions which were found by dHPLC were analyzed by sequencing to determine the position and type of the mutations. As a result of sequencing, known and unknown mutations in BTD and SLC7A7 genes were found in both two patients groups. dHPLC method identified the genomic regions where these mutations take place in these genes with 100 % sensitivity.To understand the effect of mutations in BTD gene on protein function, the relationship between patients? biotinidase enzyme activity and their mutations were compared.dHPLC has a high sensitivity exceeding over 95% with a basic application and short analyze time. Therefore, dHPLC is a superior and effective method for mutation screening compared to other mutation pre-screening methods