Fotosensitif epilepsilerde klinik ve EEG bulgularının Bromodomaın- Contaınıng Proteın 2 (BRD2) geni ve GABA reseptör alfa 1 alt ünitesi (GABRA1) geni mutasyonları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relation between clinical and EEG symptoms of photosensitive epilepsies with GABA receptor alfa 1 subunit (GABRA1) gene and bromodomain- containing protein 2 (BRD2) gene mutations
  1. Tez No: 242561
  2. Yazar: EBRU NUR VANLI- YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Fotosensitif epilepsi (FE) ile nöroloji pratiğinde sık karşılaşılmasına rağmen, henüz patofizyolojisi aydınlatılamamıştır, ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda genetik faktörlerin önemli rol oynadığına işaret edilmektedir. Bu çalışmada FE'li hastalarda Bromodomain- Containing Protein 2 (BRD2) ve GABA reseptör alfa 1 alt ünitesi (GABRA1) genlerinde olası mutasyonların ve polimorfizmlerin taranarak, klinik ve EEG özellikleri arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Metod: Uluslararası sınıflamaya (ILAE) göre FE tanısı almış 54 hasta çalışmaya alınmıştır. Her bir hastanın cinsiyet, sendrom, klinik, tedaviye alınan yanıt, elektroensefalografi (EEG) özellikleri, fotoparoksismal yanıt (FPY) tipleri incelenmiştir. GABRA1 ve BRD2 genine ait tüm ekzonlarda denatüre edici yüksek performans sıvı kromatografisi (DHPLC) yöntemi ile mutasyon taraması yapılmıştır.Bulgular: FE'li hastalarda GABRA1 ve BRD2 genlerinde daha önce yapılmış çalışmalarda tanımlanmış ya da tanımlanmamış mutasyon saptanmamıştır. GABRA1 geninde 4, BRD2 geninde ise 3'ü daha önce tanımlanmamış olan toplam 11 tane aminoasit değişikliği yapmayan tek nükleotidlik varyasyonlar (SNP) saptanmıştır. Ayrıca SNP değişikliği olan bu hastalarla olmayan grup klinik ve EEG özelikleri açısından kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark sadece kötü prognoz açısından BRD2 geninde görülmüştür.Sonuç: FE'li olgularda GABRA1 ve BRD2 genlerinde mutasyon saptanamamasının Türk toplumunda etyopatogenezden sorumlu olmadığını düşündürmüştür, daha kesin kanıtlar için hasta sayısının arttırılarak çalışmanın genişletilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although photosensitive epilepsies (PE) are commonly observed in neurology practice; its pathophysiology has not been clarified yet. However, relevant literature indicated that genetic factors play an important role. Our aim was to investigate whether there is a relationship between the clinic and electroencephalography (EEG) features and the possible mutations and polymorphisms of GABA receptor alfa 1 subunit (GABRA1) and Bromodomain- Containing Protein 2 (BRD2) genes of the patients with PE by scanning these genes.Methods: 54 patients who are diagnosed as PE according to International League Against Epilepsy (ILAE) criteria are included. The patients are analyzed according to gender, clinical, and syndromic features, the response against treatment, EEG features, photoparoxysmal response (PPR) types. Mutation screening has been done by the denaturing high performance liquid chromatography DHPLC on all exons belonging to GABRA1 and BRD2 genes.Results: We could not detect any previously defined or undefined mutations in the both GABRA1 and BRD2 genes of patients with PE. Three single-nucleotide polymorphisms (SNP) in GABRA1 and total eleven SNP in BRD2 which of three were undefined not associated with amino acid changes are observed. Ayrıca SNP değişikliği olan bu hastalarla olmayan grup klinik ve EEG özelikleri açısından kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark sadece kötü prognoz açısından görülmüştür.Conclusion: The lack of mutations in the GABRA1 and BRD2 genes indicated that these genes are not involved in the etiopathogenesis of PE for Turkish society; in order to get precise evidence, the research should be extended by increasing the number of patients.