Effects of Cinnamomum zeylanicum on atherogenesis
Cinnamomum zeylanicum'un aterogeneze olan etkisi
  1. Tez No: 387715
  2. Yazar: AYCA ZEYNEP İLTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TELCİ, PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gerçek tarçın olarak bilinen Cinnamomum zeylanicum, Sri Lanka'da yetişen Lauraceae familyasına ait bir bitki türüdür. Cinnamon zeylanicum'un kabuk kısmı aktif maddesi olan sinnamaldehit içermektedir. Sinnamaldehitin kardiyovasküler hastalıklarla ve aterosklerozla bağlantısı olduğu bilinen yüksek kan şekerini düşürdüğü ve lipid metabolizmasını etkilediği bilinmektedir. Ateroskleroz kronik enflamatuar bir hastalık olup kardiyovasküler hastalıkların birincil nedenlerinden biridir. Bu projede, Cinnamomum zeylanicum'un ateroskleroz üzerine olan etkisi, sıçan aortundan izole edilen vasküler düz kas (VDK) hücrelerinde, Nf-?B ve sPLA2 arasındaki etkileşime bakılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalara paralel olarak tarçının etkisi Wistar Hannover türü sıçanlarda incelenmiş, bu hayvanlara yüksek kolesterol (%45 kkal) içeren yem verilerek ateroskleroz oluşumunu başlatmak amaçlanmıştır.Deney ortamında yapılan çalışmalarda 50µg/ml ok-DYL`nin (oksitlenmiş düşük yoğunluklu lipoprotein) 24 saatte VDK hücrelerini çoğalmaya teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Bununla beraber ok-DYL ile birlikte 1µg/ml sinnamaldehit içeren tarçın ekstraktının ve saf trans-sinnamaldehitin hücrelere verilmesi sonucunda VDK hücrelerinin çoğalması azaltan bir etki görülmemiştir. Ok-DYL nin VDK hücrelerini çoğalttığı bilinmesine rağmen aktif Nf-?B düzeyinde azalmaya sebep olmuştur. Bununla birlikte ok-DYL varlığında sinnamaldehit ve tarçın ekstraktının aktif sPLA2 miktarını azalttığı belirlenmiştir. Hayvanlarda ise yüksek kolesterol diyeti varlığında 300mg/kg ve 600 mg/kg tarçın ile beslenen ve sadece yüksek kolesterol diyeti ile beslenen hayvanlardaki total kolesterol, YYL (yüksek yoğunluklu lipoprotein), DYL (düşük yoğunluklu lipoprotein), ÇDYL (çok düşük yoğunluklu lipoprotein) seviyelerinde belirgin bir değişim saptanmamıştır. Bu sebepten dolayı tarçının ateroskleroz oluşumunu yavaşlatıcı veya engelleyici bir etkisi olduğu belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cinnamomum zeylanicum which is the true cinnamon belongs to Lauraceae family. Bark of the Cinnamon zeylanicum mainly consists of cinnamaldehyde which is the active compound. Active substances of Cinnamomum zeylanicum extract were found effective on reducing the blood glucose and lipid metabolism which are directly related to atherosclerosis and cardiovascular diseases. Atherosclerosis is a chronic inflammatory disease and primary cause of cardiovascular diseases. Our project seeks to assess the effect of Cinnamomum zeylanicum water extract on Nf-?B and sPLA2 in relation to atherogenesis in primary isolated rat aortic vascular smooth muscle (VSM) cells. In parallel to these studies animal experiments were performed to observe the effect of cinnamon on high cholesterol diet fed Wistar Hannover rats.The results of in vitro studies indicated that, 50µg/ml oxidized lipoprotein (ox-LDL) stimulates VSM cell proliferation in 24 hours and the co-treatment of 50µg/ml ox-LDL cinnamon extract containing 1µg/ml cinnamaldehyde and pure trans-cinnamaldehyde (1µg/ml) were not effective on the inhibition of VSM cell proliferation. Although ox-LDL had a proliferative effect on VSM cell, it diminished the active NF-?B levels. Moreover the treatment of cinnamaldehyde and cinnamon extract in the presence of ox-LDL (50µg/ml) led to a decrease in the active sPLA2 amount. Animals were fed with high cholesterol diet with or without of 300 mg/kg and 600 mg/kg cinnamon extract did not show a significant difference in the plasma cholesterol HDL, LDL, VLDL, triglyceride levels. Therefore, it is not possible to conclude whether cinnamon extract is efficient on reducing the progression of atherogenesis.