Avrupa Birliği ortak tarım politikası açısından Türk tarım sektörünün durumu
The stuation of Turkish agricultural sector in terms of European Union common agricultural policy
- Tez No: 186487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tarım politikalarının, gerek ekonomik gerekse siyasianlamda ortak bir çerçevede yönetilmesi esasına dayanan Ortak Tarım Politikası,Avrupa Birliği'nin ilk ortak politikasıdır. Halen Birlik bütçesinin yaklaşık yarısınıoluşturan Ortak Tarım Politikası'nın, Avrupa Birliği'nin en önemli politikalarından biriolduğunu söylemek mümkündür. Avrupa Birliği, sanayi ürünlerinde Gümrük Birliğiyoluyla gerçekleştirdiği serbest dolaşımı, tarım ürünlerinde Ortak Tarım Politikası ilegerçekleştirmektedir. II. Dünya Savaşı yılları ve sonrasında, Avrupa'da ortaya çıkangıda yetersizlikleri, Ortak Tarım Politikası'nın oluşturulmasında başlıca etken olmuş ve1958 yılında Topluluğu kuran Roma Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte OrtakTarım Politikası'nın yasal temelleri ortaya atılmıştır.Bilindiği gibi 17 Aralık 2004 tarihli Brüksel Zirvesi'nde, Türkiye'nin AB'ye katılımmüzakerelerine 3 Ekim 2005'de başlanması kararlaştırılmıştır. Müzakere sürecinde,kapsam itibariyle en ağırlıklı alanın tarım olacağı bilinmektedir. AB'ye üyelik yolunda,AB mevzuatının en kapsamlı bölümü olan ve yaklaşık yarısını oluşturan tarımmüktesebatına uyum, Türkiye'nin asıl konusudur. Bu süreçte tarım konusunda, özellikletarım nüfusu, işletme büyüklüğü, örgütlenme, tarımsal desteklemeler, kurumsalorganizasyon, teknoloji kullanımı, verimlilik, bitki ve hayvan sağlığı şartları, ürün kaliteve standartları açısından uyum sağlanması gerekmektedir.Bu çalışma ile Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde, Avrupa Birliği'ninTürk tarımından isteklerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda Türkiye'nin Avrupa BirliğiOrtak Tarım Politikası'na uyum için yapması gereken düzenlemelerin ortaya konmasıamaçlanmaktadır. Ayrıca Türkiye ile tarımsal yapısı büyük ölçüde benzerlik gösterenPolonya'nın Avrupa Birliği ile müzakere sürecindeki Ortak Tarım Politikası'na uyumçalışmalarının incelenerek, bu konudaki Polonya deneyiminin, Türkiye'nin uyumunaışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Common Agricultural Policy, which is based on the management of the agriculturalpolicies of the members of the European Union in a common framework in terms ofboth economy and politics, is the first common policy of the European Union. It ispossible to state that Common Agricultural Policy, which makes up approximately halfof the union budget, is one of the most significant policies of the European Union. TheEuropean Union realizes the free circulation, which it realizes via Customs Union forthe industrial products, via Common Agricultural Policy for the agricultural products.The deficiency of food, which broke out in Europe during the Second World War and inthe wake of it has been the main factor to set up Common Agricultural Policy and uponthe implementation of the Rome Treaty, which established the Community in 1958 thelegal basis of the Common Agricultural Policy has been maintained.At the Brussels summit, held on the 17th December 2004, it has been decided that thediscussions for Turkey?s membership to the European Union will start on the 3rdOctober 2005. It is known that during the discussion process, agriculture will be themost important field in terms of scope. During the process of membership to theEuropean Union, Turkey?s main subject is adaptation to the agricultural regulations,which is the most comprehensive part of the European Union legislation making upnearly the half of it. During this process, adaptation regarding especially agriculturalpopulation, the size of the business, agricultural supports, institutional organization, theuse of technology, productivity, conditions for plant and animal health and standardsand qualities of products is required.The aims of this study are to determine the expectations of the European Union fromTurkish agriculture during the process of Turkey?s full membership to the EuropeanUnion and in this respect to state the necessary regulations for Turkey to adapt to theCommon Agricultural Policy of the European Union.