Antepfıstıklarının in vitro koşullarda mikro aşılanması
In vitro micrografting of pistacia vera l.
- Tez No: 38777
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZ Genç eksplant kaynağı sağlamak, ayrıca aşılı fidan üretimini araştırmak amacıyla sürgün ucu aşılama tekniği çalışmaları yapılmıştır. Aşı kalemi olarak kullanılacak Pistacia vera L. türüne ait eksplantlar 2 mg/1 BA, 1 mg/1 IAA ve 0.1 mg/1 GA3 içeren agarlı Murashige-Skoog (MS) (1962) besi ortamında kültüre alınmıştır. Anaç olarak kullanılan Pistacia vera L., Pistacia terebinthus L., Pistacia khinjuk Stocks ve Pistacia atlantica Desf. türlerinin tohumları sıvı MS ortamında, karanlıkta çimlendirilmiştir. Yaklaşık 3-4 haftalık olan genç anaçlar üzerine sürgün ucu aşılaması yapılmış, Pistacia vera L.' da % 53.5, Pistacia khinjuk Stocks' da % 13.9 başarılı aşı elde edilmiştir. Pistacia terebinthus L. ' de ve Pistacia atlantica Desf.' da olumlu sonuçlar alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is studied that to ensure young explant source, in addition, to investigate the production of grafted seedlings. The explants which will be used as scions of Pistacia vera L., were cultured in Murashige-Skoog (MS) 1962) medium containing 2 mg/1 BA, 1 mg/1 IAA and 0.1 mg/1 GA3, solidified with Agar (Sigma). Pistacia vera L., Pistacia terebinthus L., Pistacia khinjuk Stocks and Pistacia atlantica Desf. were used as rootstocks. Their seeds were germinated in liquid MS medium in the dark. Shoot tips of Pistacia vera L. micrografted on rootstocks which were 3-4 weeks old. It is observed that the succesful grafting ratios were 53.5 % and 13.9 % in Pistacia vera L. and Pistacia khinjuk Stocks, respectively. No succesful graftings were obtained on Pistacia terebinthus L. and Pistacia atlantica Desf.