Osteokalsin ve osteonektin mRNA gen ekspresyonu düzeyi incelenerek, mineral trioksit agregat ve portland siman'ın diş dentin rejenerasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the dentin regeneration properties of mineral trioxide aggragate (MTA) and portland cement (PC) with assessing osteocalcin and osteonectin mRNA expression rates
- Tez No: 387801
- Danışmanlar: PROF. YAŞAR MERİÇ TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mineral trioksit agregat (MTA) diş ve çevre dokular arasındaki bağlantı noktalarını örtülemek için geliştirilmiş bir materyaldir. Günümüzde MTA mükemmel örtüleme özelliği ve biyouyumluluğu sayesinde geniş çevrelerce kabul görmüş bir materyal olup, kök perforasyonlarının tamiri, süt dişlerinin apeksifikasyonu ve konservatif pulpa tedavileri gibi diş hekimliğinin çeşitli alanlarında çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. MTA'nın biyouyumluluğu ile ilgili günümüze kadar birçok in vivo ve in vitro çalışma yapılmıştır. Ancak MTA'nın sert doku mineralizasyonu ile bağlantılı genlerin ekspresyonuna etkisi hakkında yeterince bilgi bulunmamaktadır (osteokalsin-OK and osteonektin-ON).Bu çalışmamızda BMTA, GMTA ve PS varlığında dental pulpa fibroblast hücrelerinde osteonektin (OK) ve osteokalsin (ON) ekspresyonunu real time PCR yöntemi ile değerlendirerek, BMTA, GMTA ve PS'nin sert doku mineralizasyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi hedefledik.Çalışma sonucunda deney materyallerinin tümünde farklı derecelerde de olsa ON ekspresyonu izlenirken, OK ekspresyonu kontrol grupları dahil deney materyallerinin hiç birisinde gözlenmedi.Bu sonuçlar PS ve MTA'nın dental pulpa fibroblast hücrelerinde odontoblastik dönüşümü sağlayarak doku mineralizasyonuna katkı sağladıklarını ve doku mineralizasyonu yönünden biyouyumluluklarını doğrulamış ve pulpa kuafaj materyali olarak kullanılabileceklerini göstermiştir. Dental pulpa fibroblast hücrelerinde OK ekspresyonu tespit edilememiş olması ise bu dokuda ilgili proteinin sentezlenmediğini göstermekte olup histolojik ve immünohistokimyasal çalışmalar ile sonucun doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Mineral trioxide aggregate (MTA) was developed to seal communications between a tooth and its external surfaces. Currently, it is being used not only in root perforations but also in conservative pulpal treatments, in obturation of the apical portion of immature teeth, and in retrograde obturations; it is widely accepted for its biocompatibility and excellent sealing capacity. Biocompatibility of MTA has been previously investigated by many in vitro and in vivo studies. However, there is little or no information available about the MTA?s expression of mineralization-related genes (osteocalcin-OC and osteonectin-ON).The effects of gMTA, wMTA and PC on odontoblastic differentiation were indexed by the expression of odontoblastic/osteoblastic markers (OK, ON), as determined by reverse-transcription polymerase chain reaction analysis. The current study investigated the effectiveness of Portland Cement (PC) and mineral trioxide aggregate (gMTA, wMTA) in inducing the differentiation of human dental pulp cells (HDPCs) into odontoblast like cells in vitro.Although osteonectin mRNA was expressed in all cultures, suggestive of the potential for odontoblast formation, osteocalcin was not expressed in any of the groups.These results suggest that MTAs and PC are biocompatible, allows the expression of mineralization related genes on HDPCs, and has the potential to be used as a proper pulp-capping material. Non-expression of OC shows that it has not been synthesized in tissue. Additional histologic and immunohistochemical analyses are needed to clarify the OC transcription role of MTA in odontoblasts.