Balkanlarda azınlık hakları: Bulgaristan ve Makedonya örneği
Minority rights in the Balkans: Bulgaria and Macedonia examples
- Tez No: 387802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Balkan coğrafyası sahip olduğu birçok özellikler ile uluslararası arenada özel bir bölge olmuştur. Balkanları bu denli özel kılan en önemli yönü, bu coğrafyada yaşayan etnik unsurların bölünmüşlüğü ve karmaşıklığıdır. Balkanlar'daki azınlıkların korunması konusunda bölgedeki devletlerin bakış açısını değiştiren en önemli unsur da, bu devletlerin sahip oldukları politik kültür ve geçmişten gelerek günümüzde de etkilerini gösteren tarihsel miraslarıdır. Hem Bulgaristan hem de Makedonya Balkan devletleri olarak azınlık hakları konusunda farklı politikalar izlemişlerdir. Bu çalışma Balkanlar'daki azınlık haklarına değinmekte ve bu haklardan bahsederken de Bulgaristan ve Makedonya karşılaştırılmaktadır. Azınlık politikalarının hayata geçirilmesi doğrultusunda Bulgaristan ve Makedonya farklı uygulamalar benimsemişler ve her iki ülke de komünist rejim geçmişinden sıyrılarak, AB hedefi doğrultusunda ülkelerinde yaşayan azınlıkların haklarını genişletmişlerdir. Fakat AB vizyonu da var olan haklarda ve azınlıkların yaşam koşullarında bir değişiklik yaratamamıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkan region has lots of different features so it is a unique region in the international relations field. Reasons which lead Balkans is very important are that the ethnic groups in this region are divided and amalgamated. The political culture and the historical legacy of the Balkans states are significant factors to determine their attitudes towards the protection of minority rights. Although Bulgaria and Macedonia become Balkans states, both states adopt different minority policies.The study analyses the minority rights in the Balkans through the comparison of these rights in Bulgaria and Macedonia. Bulgaria and Macedonia are differ from each other regarding the issue of the minority rights. Both of the states try to face their mistakes from the communist period and they expand these rights through the EU negotiation process. On the contrary, the EU vision does not change both the living standards and the scope of the rights of the minorities.