Alveolitisin önlenmesinde etkili olabilecek bazı doğal ekstraktların mezenkimal kök hücre farklılaşma ve immünolojik özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of different natural extracts' efficiancy on differentation and immunomodulatory properties of mesenchymal stem cells for alveolitite prevention
- Tez No: 399086
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Alveolitis profilaksisi ve tedavisini bulmaya yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Ancak çekim soketi ve çevresindeki kök hücre biyolojisinin yeteri kadar anlaşılamamasının, alveolitisin tedavisinde kesin başarı sağlanamamasının en önemli nedeni olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı mezenkimal kök hücrelerin canlılığını, migrasyonunu, osteojenik farklılaşmasını indükleyecek doğal ajanların kullanımının iyileşme soketinin rejenerasyonunu sağlamada ve alveolitisi önlemede yararlı olacağı düşünülmektedir. Çalışmada ilk olarak antimikrobiyal özelliği literatürden bilinen Pleurotus ostreatus (kavak mantarı), Syzgium aromaticum (karanfil), Ocimum basilicum (fesleğen), Thymbra spicata var. intricate (zahter otu) ile bu özelliklere ilave olarak antiinflamatuvar yetenekleri olduğu rapor edilmiş Cinnamomum zeylanicum (tarçın), Hypericum perforatum (sarı kantaron), Salvia triloba (adaçayı) bitkilerine ait ekstraktların dental pulpa kaynaklı mezenkimal stromal kök hücre (DP-MSKH)'lerin proliferasyonu üzerindeki etkisi ve sitotoksik özellikleri eş zamanlı olarak xCelligence yöntemi ile araştırılmıştır. En iyi etki gösteren konsantrasyonun adipojenik ve osteojenik farklılaşması üzerinde etkinliği araştırılmıştır. Osteojenik farklılaşma, kantitatif olarak DICA-500 spektrofotometrik yöntemle, osteokalsin ve osteonektin miktarları ise ELİSA KİT yöntemi ile araştırılmıştır. Tümör nekroz faktör (TNF)-α ile oluşturulan inflamasyon ortamında bitki ekstraktı ilaveli hücrelerin yanıtı araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre en iyi etki gösteren H. perforatum ve C. zeylanicum ekstraktlarının DP-MSKH migrasyonunu uyarıp uyarmadığı araştırılmıştır. Ayrıca alveolitis oluşumunda adı sıklıkla geçen S. mutans ve S. gordonii ve S. aureus üzerinde antibakteriyel etkisi in vitro olarak belirlenmiştir. Migrasyonu uyaran ve antibakteriyel aktivitesi yüksek olan H. perforatum'un DP-MSKH kıkırdak farklılaşmasına olan etkisi belirlenmiştir. Sunulan çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda, DP-MSKH'lerin ikiye katlanma süresini kısaltan, osteojenik farklılaşmayı arttıran, antiinflamatuvar özellikte, DP-MSKH migrasyonunu arttıran, oral biofilmde yer alan S. gordonii ve S. mutans mikroorganizmaları üzerinde antibakteriyel aktiviteye sahip H. perforatum ekstraktının diş hekimliğinde alternatif terapilerde yer alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alveolitis is one of the most common complication after tooth extraction, leading to significant discomfort and economical burden to the patient. Several studies are being performed to find convenient dry socket's prophylaxis and treatment. However the currently used agents either fail to induce complete resolution or have allergic and toxic effects. Mesenchymal stem cells are a major component of the healing tooth extraction site which is initiating bone healing. The aim of this study was to asses the effects of supplementary and/or alternative medicine on induction of differentation, migration, immunmodulation and antiinflammation acceleration of the healing process through activation of regional osteoprogenitor mesenchymal stem cells. It is known that the mesenchymal stem cells, which are in stromal tissues in oromaxillofacial region, take part in healing process. In this study it is sought to investigate the dental pulp mesenchymal stem cell's involvement in therapy of alveolitis by their differentiation and immunmodulation properties of these cells. it is planned to define the natural extracts accelerated healing mechanisms. According to our study; Pleurotus ostreatus, Syzgium aromaticum, Ocimum basilicum, Thymbra spicata var intricate which are known as antimicrobial and also Cinnamomum zeylaniccum, Hypericum perforatum, Salvia triloba which are reported as antiinflammatory at the same time, with these plant's extracts and their combination's cytotoxic effects on mesenchymal stem cells, is assesed with xCeligence technique. Osteogenic differentation, osteocalcin and osteonectin level's are investigated by DCA-500 spectrofotometric and ELISA technique respectively. The result of the study shows that H. Perforatum, is decreased the doubling time of DP-MSSC and increased osteogenic differentation and stem cell's migration and also it has antiinflamatory properties. H. Perforatum has antimicrobial effect on S. gordonii, S. mutans which are part of oral biofilm. The result of this study, H. Perforatum could be used in clinical practises after animal and human studies.