Hekzaklorosiklotrifosfazenin karboksilik asitlerle K2CO3 ortamındaki tepkimesi
The reactions of hexachlorocyclotriphosphazene with carboxylic acids in the presence of K2CO3
- Tez No: 387811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Organofosfazen türevleri halofosfazenler ile alkol, alkolat, fenol, fenolat, aminler, tiyoller ve organometalik bileşiklerin tepkimelerinden sentezlenmektedir. Bu tepkimeler nükleofilik yer değiştirme tepkimeleridir. Bugüne kadar çok sayıda organofosfazen bileşikleri elde edilmiştir. Karboksilik asitler de alkol, fenol ve aminler gibi organik nükleofilik bileşiklerdir. Bu yüzden karboksilik asitler de halofosfazenler ile tepkime verebilir.Bu çalışmada, karboniloksi grupları bağlı siklotrifosfazen bileşikleri elde etmek için hekzaklorosiklotrifosfazen[(NPCl2)3](I) ile benzoik asit, ftalik asit, asetik asit, formik asit ve malonik asitle tepkimesi THF çözücüsünde, K2CO3 olduğu ortamda, oda sıcaklığında ve çözücünün kaynama sıcaklığında argon atmosferinde gerçekleştirildi. Tepkime sonunda THF çözücüsü uzaklaştırıldıktan sonra karışım önce dietil eter sonra kloroform ile muamele edildi ve her defasında süzüldü. Tepkimelerin hepsinde yalnız suda çözünen beyaz bir katı madde elde edildi. Bunun dışında başka herhangi bir madde elde edilmedi. Bileşiklerin yapıları IR, (1H, 13C, 31P) NMR ve elementel analiz ile belirlendi. Karboniloksisiklotrifosfazenin bu karışımda mevcut olduğu spektroskopik analiz sonuçlarından anlaşıldı. Ayrıca karışımda, asitlerin K tuzu, KCl ve benzoik asidin tepkimesi dışındaki asitlerin tepkimesinde KHCO3 oluştuğu analiz sonuçlarından anlaşıldı. Benzoik asidin tepkimesinden KHCO3 oluşmadığına göre H2CO3 oluştuğu tahmin edilmektedir. Organofosfazenin de K+ ile koordinasyon bileşiği oluşturduğu tahmin edilmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Fosfazenler, siklotrtifosfazen, karboksilik asitler, benzoik asit, asetik asit
Özet (Çeviri)
Organophosphazene derivates have been synthesized form the reactions of halophosphazenes with alcohol, alcoholat, phenol, phenolat, amines, thiol, and organometallic reagents. These reactions are nucleophilic substitution reactions. To date a large number of compounds were obtained organofosfazen.. Carboxylic acids are nucleophilic organic compounds such as alcohol, phenols and amines. Therefore, carboxylic acids can react with the halophosphazenes.In this study, The reactions of hexachlorocyclotriphosphazene[(NPCl2)3](I) with benzoic acid, phthalic acid, acetic acid, formic acid and malonic acid to obtain cyclotriphosphazene containing carboxyloxy were performed in the presence K2CO3 in THF solvent at hot and room temperature under argon atmosphere. These reactions were continued for 72 hours. The mixture after removal of THF was then treated with diethyl ether and chloroform solvents at the end of this period, and filtered each time. Small amounts of acid were obtained from the filtrate. The remaining part, a white solid substance containing phosphorus in the only water-soluble was obtained. The structures of the compounds were characterized by 1H, 13C and 31P NMR spectroscopy, infrared and elemental analysis. According to the results of spectroscopic analysis, it was understood that carbonyloxycyclotriphosphazene is present in this mixture. In addition, the K salts of acides, KCl, and KHCO3 were understood to formed, except for the reaction of benzoic acid. H2CO3 is estimated to occur in the reaction of benzoic acid. According to organofosfazen dissolved in water, between ogranofosfazen and K+ ions is likely to have coordination bonding.KEY WORDS: Phosphazenes, cyclotriphosphazenes, carboxylic acid, benzoic acid, acetic acid