Açık işletmelerde GPS destekli mobil ekipman takibi ve yol analiz sistemi
GPS supported mobile equipment monitoring and road analysis system in opet pit mines
- Tez No: 387814
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ELEVLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde Tunçbilek Garp Linyitleri İşletmesindeki maden kamyonları için yol bozukluğu ve ekipman üretim süreçlerinin takibi için donanım tasarımı/imalatı ve yazılım unsurları içeren gerçek zamanlı bir veri toplama ve değerlendirme sistemi tasarlanmıştır.Yapılan çalışmada açık işletmede kullanılan kamyonların çalıştıkları yol koşulları ve üretim istatistikleri üzerine ışık tutacak navigasyon, elektronik ve bilgisayar sistemleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda öncelikle Küresel Konumlama Sistemleri (GPS) alıcısı ve araç üzerindeki algılayıcılardan veri toplayabilecek elektronik kartlar imal edilmiş, ardından bu cihazlar ile toplanan veriler incelenmek üzere depolanmıştır. Depolanan veriler geliştirilen paket yazılım içerisindeki çeşitli sorgular ve algoritmalar ile analiz edilmiştir.Sayılan süreçleri gerçekleştirirken sistem, ileriki çalışmalara ve ölçeklendirmelere uyması için mümkün olduğunca esnek ve çeşitli model ve yapıdaki cihazlar ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yol ve üretim hakkında veri toplamak için kamyon üzerindeki süspansiyonlarda bulunan yük algılayıcıların bulunduğu altyapı kullanılmıştır. Toplanan veriler uzaysal (spatial) veritabanında saklanmış ve bu veritabanı üzerinden çeşitli analiz sorguları yapılmıştır. Sonuç olarak hazırlanan paket yazılım ile yol bozuşmaları ve üretim istatistikleri değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, real-time data collection and analysis system is developed in order to monitor road deterioration and production analysis for mining trucks in Tuncbilek GLI Enterprise including software and hardware design/manufacture processes.In this study, navigation, electronics and computer systems are investigated which would shed light on the road conditions and production statistics of the trucks used in open pit. As a result of this investigation, Global Positioning System (GPS) receivers and tools that can collect data from sensors on the electronic cards have been produced, and then the data collected by these devices are stored for analysis. Stored data in the database is analyzed by means of various queries and algorithms within developed software package.The system is designed to be as flexible as possible in order to be able to function with different modeled and structured devices for further studies and scalability while operating the mentioned processes. In order to collect data about haul road and production, the load sensors infrastructure installed on suspensions of the truck is used. Collected data is stored in spatial database and the database queries are made through the various analysis. As a result, evaluation of road deterioration and production statistics are done by means of designed package software.