The role and approach of local authorities in the field of conservation: Case study in Hamamönü/Ankara
Yerel yönetimlerin korumadaki rolü ve korumaya yaklaşımı: Hamamönü/Ankara üzerine alan çalışması
  1. Tez No: 387850
  2. Yazar: AZİZE ELİF SUDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
20. yüzyılın ortalarından itibaren, Dünya Savaşlarının yıkıcı etkilerinin bir sonucu olarak, koruma çalışmaları alan boyutunda yoğunlaştı. Merkezi ve yerel yönetimlerle birlikte, mülk sahipleri, girişimciler, gruplar, sivil toplum örgütleri ve halkın da süreçte yer alması tasarlandı. Günümüzde, yerel yönetimler restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projelerinin uygulanmasında önemli rol oynamaktadır. Bugün Türkiye'de, yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sonra, koruma alanında ikinci en önemli aktördür. 1980lerden sonra, Türkiye'de koruma alanında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bunlar, koruma alanında yerelleşmenin artması ve yerel yönetimlerin korumadaki rolünün daha önemli hale gelmesidir. 2000lerin başından itibaren, karar verme yetkisinin yerel yönetimlere verilmesiyle birlikte, yerel yönetimlerin gücü daha da arttı. Bu tezde, yerel yönetimlerin korumaya yaklaşımı ve koruma çalışmalarının sürecini en iyi gösteren örneklerden biri olan Hamamönü, Ankara örneği üzerinden, yerel yönetimlerin korumadaki rolü tartışılmıştır. Altındağ Belediyesi'nin Hamamönü'ndeki uygulamalarını ve bu uygulamaların alan ve insanlar üzerindeki farklı etkilerini açıklamadan önce, dünyada yerel yönetimlerin korumadaki rolünün gelişimi hakkında kısa bir bilgi verilmiş ve Türkiye'deki yasal süreç açıklanmıştır. Ayrıca, uygulamaların farklı başlıklar altındaki değerlendirmesi yapıldıktan sonra, Hamamönü'nin geleceği için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the middle of 20th century, as a result of devastating effects of world wars conservation activities intensified on the protection in area scale. Together with central government and local authorities, the owner or the user of the building, entrepreneurs, groups, non-governmental organizations (NGOs) and society were meant to be included in the process. Today, local authorities play important role in the implementation of the restoration or street rehabilitation projects. Today in Turkey, municipalities are the second most important actors in the field of conservation after Ministry of Culture and Tourism. There are seen important changes after 1980s in Turkey in the field of conservation, which are that the localization in conservation increased and the role of local governments became more important. From the beginning of 2000s, the power of municipalities increases with the transfer of decision-making power to the municipalities. In this thesis, the role of local authorities in the field of conservation was discussed with the case of Hamamönü-Ankara, a good example of the conservation implementation of a local authority showing the approach and study process of the municipality. Before explaining implementations of Altındağ Municipality in Hamamönü and their different effects on site and the people; a short start giving general information about development of role of local authorities in the field of conservation throughout the world was done and the legislative process in Turkey was stated. Moreover, after the assessment of implementation under different titles, some proposals for future of Hamamönü were done.