Analysis and simulation of the spectra of several brands of aspirin using Raman spectroscopy
Farklı markalardaki aspirinlerin spektrumlarının Raman spektroskopisi kullanılarak analizi ve simulasyonu
  1. Tez No: 387863
  2. Yazar: GİZEM ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA İNCE, DOÇ. DR. HİKMET YÜKSELİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Raman spektroskopisi moleküllerden inelastik olarak saçılan ışığın dalgaboyu ve şiddetinin ölçümüdür. Raman saçılımı, moleküler titreşimlerin enerjileri ile gelen ışığın dalgaboyunun değişmesiyle oluşur. Bu araştırmanın ilk amacı, sekiz farklı aspirinin spektrumlarını incelemek, Raman tepelerini analiz etmek ve karşılaştırmaktır. 'PeakFit' adı verilen bir yazılım programı spektrumları analiz etmek ve arkaplan gürültüsünden etkilenen bazı tepelerin sinyal/gürültü oranlarını hesaplamak için kullanıldı. Bununla birlikte, katı haldeki aspirinler, iki tanesi sulu çözelti halinde de olmak üzere, simüle edildi. Aspirinlerin Raman spektrumları oda sıcaklığında, özel olarak dizayn edilmiş, holografik filtreler, sapmaları azaltmak için en iyi formdaki lensler, -10 °C'de soğutulmuş CCD ve 12,5 cm spektrograftan oluşan kompakt bir sistemle ölçüldü. Spektrumlar polinomik floresans etkisi de dikkate alınarak Gaussian titreşim bantları ve Planck dağılım fonksiyonu ile simüle edildi. Moleküllerin polarize olabilme yeteneklerindeki değişikliklerin, Raman şiddetinin ve dejenerasyonun katkıları aromatik halkanın moleküler parametresini hesaplayabilmek için dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Raman spectroscopy is the measurement of the wavelength and intensity of inelastically scattered light from molecules. The Raman scattered light occurs at wavelengths that are shifted from the incident light by the energies of molecular vibrations. The preliminary objective of this research is to define brand names and also to analyse and compare Raman spectral peaks of eight different aspirins from their respective Raman spectra. A software programme called 'PeakFit' was used to analyse one of the spectra and calculate signal to noise ratios for some peaks which are affected by background noise. Raman spectra of eight different aspirins, in solid phase with two of them also conducted in aqueous solution, have been simulated. The Raman spectra of aspirins were measured at room temperature by a specially designed compact system including holographic band pass and notch filters, best from lenses to reduce aberrations, a TE -10 °C cooled CCD and 12,5 cm spectrograph. The spectra were simulated by Gaussian vibrational bands, weighted by Planck distribution function and polynomial and fluorescence background. The contribution of the polarizability changes to the Raman intensity and the degeneracy of the band were taken into account to calculate the molecular parameter of the aromatic ring,n.