An investigation into types of multiple intelligences and activities used in english classes at primary schools
Çoklu zeka alanları ve ilköğretim okulları İngilizce derslerindeki sınıf içi etkinlikler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 387864
  2. Yazar: ASLI ŞENBAŞ FİLİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı öğrencilerin çoklu zeka alanları ve çoklu zeka alanlarının altıncı ve sekizinci sınıf seviyelerine, cinsiyetlerine, okullarına ve İngilizce dersi sınıf içi aktivitelerine göre nasıl farklılaştığını araştırmaktır.Bu araştırma; 2008-2009 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, Çanakkale ve ilçelerinde, altı farklı ilköğretim okulunda, toplam 269 altı ve sekizinci sınıf öğrencisi ve 9 İngilizce öğretmeni ile yapılmıştır. 138 erkek ve 131 kız öğrenci ile 171 altıncı sınıf, 98 sekizinci sınıf öğrencisi vardır. Bir çoklu zeka envanteri ile İngilizce dersi sınıf içi aktiviteler envanteri öğrencilere, bir İngilizce dersi sınıf içi aktiviteler envanteri öğretmenlere uygulanmıştır.Envanterler yoluyla elde edilen veriler Excel ve SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistiki Program) programları, betimleyici istatistik, bağımsız gruplar t-testleri, varyans analizi yoluyla analiz edilmiştir.Araştırma sonuçları, öğrencilerin çoklu zekalarının sınıf düzeylerine, cinsiyetlerine ve okullarına göre farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin baskın zeka alanları ile İngilizce derslerinde tercih ettikleri etkinlikler arasında da bağlantı olduğu söylenebilir. Örneğin; müziksel zeka katılımcıların en zayıf oldukları zeka türüdür ve öğrenciler müziksel zekaya ait ders içi etkinlikleri de en az yararlı bulmuşlardır.Elde edilen verilere göre; araştırmaya katılan öğretmenler İngilizce derslerinde çoğunlukla görsel/uzamsal ve sözel/dilsel zekaya yönelik etkinlikler kullanmaktadırlar ve müziksel zeka gibi bazı çoklu zeka alanlarına yönelik ders içi etkinlikleri göz ardı etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate primary school students? multiple intelligences according to their preferences and how the multiple intelligences differ in terms of grade level, gender, school and English classroom activities.This research was conducted in six primary schools in Çanakkale and provinces of Çanakkale with a total of 269 sixth and eighth grade students and 9 English Language teachers in spring 2008-2009 semester. There were 138 male and 131 female students. There were 171 6th grade and 98 8th grade students in the study. In this study, three different inventories were used. A Multiple Intelligence inventory and an English classroom activities inventory were applied to the students and an English classroom inventory was applied to teachers of English.The data obtained from the study was analyzed statistically by using both Excel and Statistical Package for Social Sciences Program (SPSS) through use of descriptive statistics, independent Samples T-Test, and Analyses of Variance (ANOVA).The results of the study showed that primary school students? multiple intelligences showed variety according to their grade levels, gender and school. There seems to be a correlation between students? dominant multiple intelligence types and activities preferred in English classes. And the students perceived activities related to the musical intelligence to be the least useful activities.According to data obtained, English teachers participated in this study frequently use activities related to visual/spatial and verbal/linguistic intelligence in their classes and they ignore some activities related to another types of multiple intelligences like musical intelligence.