Farklı yaşlardaki okaliptüs ormanlarında mikorizal gelişim ile toprak karbon salınımı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigate the relationship between the release of soil carbon and mycorrhizal development under different ages's eucalyptus forests
  1. Tez No: 387869
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın amacı; farklı yaş gruplarına ait okaliptüs ağaçları ve bu alanlardaki farklı uygulamaların yapıldığı alanlardan alınan toprak örneklerinde karbondioksit salınımı, karbon ve azot içeriği, dehidrogenaz aktivitesi ile topraktaki mikoriza sporları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışma, Çukurova Üniversitesi, Rizosfer ve Toprak Biyoteknolojisi laboratuvarları ve Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü Karabucak Orman İşletme Şefliğinin Fehmi Güresin Ormanında 5, 7 ve 10 yaşındaki okaliptüs sahasında yürütülmüştür. Araştırma alanı; kesilip sürülmüş (S1), kesilip sürülmemiş (S2) ve müdahale edilmemiş (S3) şeklinde olup buna ek olarak tarım alanı ve tarım yapılmamış doğal alan olmak üzere sınıflandırılmıştır. Deneme bitkisi olarak okaliptüs (Eucalyptus camaldulensis Dehn.) kullanılmıştır. Toprakta CO2 solunumu, dehidrogenaz aktivitesi, mikoriza spor sayımı, karbon ve azot içeriği, bitkide ise mikorizal kök infeksiyonu belirlenmiştir.Genelde toprakların dehidrogenaz aktivitesi ve solunumu, organik karbon, azot içeriği ve mikoriza spor sayısında en yüksek değerler her üç yaş grubu için S3 uygulaması olan müdahale edilmemiş parsellerde, en düşük değerler ise S1 uygulaması olan kesilip sürülmüş parsellerde belirlenmiş olup sonuçlar projenin amacında beklendiği gibidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to search the relationship between soil respiration, soil organic carbon, nitrogen content, dehydrogenase activities and mycorrhizal development of different ages of eucalyptus trees.The research was carried out at Çukurova University, Rhizosphere (Root Biology) and Soil Biotechnology laboratories and Tarsus Forestry Research Institute, Fehmi Güresin plantation on 5, 7 and 10 years old eucalyptus site. The experiment have been carried out on three each group eucalyptus plantations in the Regional Forestry and Forestry Management area which is located in Tarsus. The eucalyptus (E.camaldulensis) tree in the experiment plan for each age group treatments such as (SI) shaved the three plants from soil surface and plowed, (SII) Shaved without plowing, (SIII) Control without shaved the tree plants, agricultural area and natural area. CO2 respiration, dehydrogenase activity, number of mycorrhiza spore, soil organic carbon and nitrogen contents and mycorrhizal colonization were analyzed.The results are shown that generally for all ages eucalyptus plantation the highest soil organic carbon, nitrogen content, dehydrogenase activity, number of mycorrhiza spores and soil respiration were found in S3 treatment without shaving and plowing treatment. Less organic C, N content, dehydrogenase activity, number of mycorrhiza spore numbers and soil respiration were measured in S1 treatment (sheaved and plowed treatment) for all three age plantation.