The comparative images of the new Turkish foreign policy: Selected topics on Middle-East and westernprinted-media organs
Yeni Türk dış politikasının Ortadoğu ve Batı yazılı medya organlarındaki karşılaştırmalı imajı: Örnek olaylarla
- Tez No: 387892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmanın ana amacı yeni Türk dış politikasının karşılaştırmalı olarak Batı ve Orta Doğu yazılı medya organlarındaki imaj algısını karşılaştırmalı olarak örnek olaylar üzerinden değerlendirmektir. Yeni Türk dış politikasında eksen değişimi var mı ve Yeni Türk dış politikası Orta Doğu ve Batı yazılı medya organları tarafından nasıl algılanmaktadır sorularına cevap almak üzere düzenlenen üç bölüm ve giriş kısmından oluşmaktadır. Dış Politika? diye adlandırılan ilk bölümde dış politika kavramı, araçları, amaçları, Türk dış politikası Hobbesçu realist teoriden Kantçı liberal teoriye geçiş yaptığı için Hobbesçu ve Kantçı teorileri ve dış politikanın medya ile ilişkileri birer birer ele alınarak açıklanmaktadır. İkinci bölümde yeni Türk dış politikasındaki değişikliklerin neler olduğu, AKP politikalarının ve Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nın Stratejik Derinlik doktrininin Türk dış politikası üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışma; yeni Türk dış politikasının, Ortadoğu ve Batı yazılı medyasındaki imaj algısının eksen tartışmalarına neden olan üç ana olay; 1 Mart Tezkeresi, Davos Krizi ve İran Nükleer Krizi ve Türkiye'nin tavrı üzerinden, incelenerek değerlendirilmesi ile sona ermektedir.Çalışmanın tamamı yeni Türk dış politikasındaki değişimi ortaya sermek ve Orta Doğu ve Batı medyasında, medya taraması ile elde edilen yeni datalar vasıtasıyla literature katkı yapma uğrundadır. Çalışma; bu gazetelerin Türkiye de eksen değişimi olup olmadığı ve Türkiye'nin Batı'dan uzaklaşıp İslam dünyasına yaklaştığına dair bir algılarının olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study will be to analyze differences in the perception of new Turkish foreign policy image in West and Middle-East Printed Media organs via three selected topics of Turkish foreign policy after 2002. It consists of three parts after the introduction that is included to answer the question if there is a change in axis of the new Turkish foreign policy and how is it perceived by West and Middle-East printed-media organs?. The first part that is named ?Foreign Policy identifies what is foreign policy concept and one by one its goals, means, Kantian and Hobbesian theories which is examined because of Turkish foreign policy shifts from an Hobbessian realist approach to a Kantian liberal one, and relations with media is explained. The second part is about what changes are in the new Turkish foreign policy. Impact of the AKP?s foreign policies and Foreign Minister Ahmet Davutoğlu?s strategic dept doctrine over Turkish foreign policy is analyzed. The study is finalized by the part on examining three selected topics (Rejection of the March 1, Davos Crises, and Iran Nuclear Crisis and Turkey?s attitude, which because of debates of that if there is a change in axis of the new Turkish foreign policy in West and Middle-East printed media organs, which wants to analyze that how the new Turkish Foreign Policy is perceived by West and Middle-East.All the work is to depict the changes in the new Turkish foreign policy and to aim to contribute literature with new data of the media scanning in West and Middle-East media organs about the new Turkish foreign policies and the study purposes to put forward that how they perceive TFP And do they think of Turkey?s axis is change and Turkey shifts away from West to Islamic world?