Observational cinema and embodied vision
Gözlem sineması ve bedenselleşmiş görüş
  1. Tez No: 387903
  2. Yazar: AYŞE USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Philosophy, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, bedensellik mefhumunu Merleau Ponty'nin fenomenoloji felsefesi ve bunun gözlem sinemasıyla ilişkisi bakımından tartışmaktır. Bu amaçla, bu tez algı olarak görmenin bedensel doğası ve bunun, beden ve akıl, özne ve nesne ayrımlarına dayanan yada onların karşılıklı ilişkisini kabul eden epistemoloji anlayışlarıyla ilişkisi üzerinde durur. Buna göre, bedensel deneyime getirilecek fenomenolojik bir yaklaşım, düşünce ve duyusal deneyim, ben ve diğeri ayrımına gitmeden bilginin kurulması için temel oluşturur. Böylece, sinema imajlarla düşünmenin ve bilgi üretmenin bir aracı olarak düşünüldüğünde, fenomenolojik yaklaşımlar bizi film yapmayı, izlemeyi ve genel olarak film deneyimini diğer bedenlerin imajları ve kendi bedenimiz arasında karşılıklı ilişkiyi hesaba katarak düşünmeye iter. Çünkü, mesele şudur ki, dil ve beden, bedenin Dünya'da olmaklığı olarak deneyimde birbirlerini içerirler ve beden dilin yuvası olarak dili öncelemesiyle onun hem kurucu öğesi hem de kurulu yapısıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the notion of embodiment in respect of Merleau Ponty?s philosophy of phenomenology and its relation to observational cinema. For this aim, this thesis dwells on the embodied nature of perception of seeing and its relation to epistemological approaches that understand the process of thinking and knowing either based on dualisms of body and mind, subject and object or interdependency of them. It is argued that phenomenological understanding of bodily experience provides a basis for the constitution of knowledge without a separation of thought and sensuous experience, self and other. Thus, when the cinema is considered as a way of thinking through images or producing knowledge via images, phenomenological perspectives allows us to understand filmmaking, film viewing and film experience in general considering embodied recprocity between images of other?s bodies and our own bodily experience in the world. Since the underlying idea is that language and body involve in each other within experience as being in the world and the body as the house of the language is the structuring structure of it by preceding it.