Hemşireler için web tabanlı iletişim eğitimi programının hazırlanması ve kullanımının değerlendirilmesi
Preparation the web based communication program for nurses and evaluation usage of this program
  1. Tez No: 387904
  2. Yazar: ESRA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BULDUKOĞLU, YRD. DOÇ. NEŞE ZAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşirelere hasta hemşire ilişkileri, iletişim teknikleri ve en sık karşılaştıkları iletişimi engelleyici hasta durumlarına müdahale konusunda bilgi sunan bir web sitesi geliştirmek, bu sitenin kullanılabilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, hastanede çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, mevcut durumun ve gereksinimlerin belirlenmesi (n=202), kullanılabilirliğin değerlendirmesi (n=10) ve etkinliğin değerlendirmesi (n=110) aşamasında olmak üzere üç kez toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS-11 paket programı, parametrelere uygun olarak tanımlayıcı istatistikler ile korelasyon ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 28.83±5.1'dir. Hemşirelerin %5'i erkek, % 45'i evli, büyük bir bölümü (%76.2) lisans mezunudur. Hemşirelerin %82.7'sinin çalışma süresi 1-10 yıl arasındadır. Hemşirelerin %36.1'i dahili birimlerde, %86.1'i servis hemşiresi pozisyonunda çalışmaktadır.Hemşirelerin tamamına yakınının (%94.6) interneti, mesleki konuları araştırmak için kullandığı, mesleki bilgilerini güncellemek istediği (%90.1), bilgiye zaman kısıtlılığı (%81.1) ve uygun ortam bulamama (%62.1)nedeniyle ulaşmakta güçlük çektiği, web tabanlı olarak hazırlanan bir eğitimi almak istedikleri (%64.4) bulunmuştur. Bununla birlikte hemşireler hastaları ile iletişim kurabilme düzeyini ?çok iyi? olarak tanımlamış, öfkeli (%55), sürekli isteklerde bulunan (%52), cinsel yönelimli (%37.1), sosyal ilişki kurmak isteyen hasta (%28.2) ile iletişim sırasında güçlük yaşadığını, web tabanlı olarak hazırlanmış ?Hasta-Hemşire İlişkileri? konulu bir web sitesinden yararlanmak istediklerini belirtmişlerdir. Hemşirelerden gelen veriler doğrultusunda bir web sitesi hazırlanmış, bu sitenin kullanılabilirlik skoru 90±11.6 olarak bulunmuştur. Hazırlanan bu web sitesine 110 hemşire üye olmuştur. Üye olan hemşireler web sitesinden yararlandıklarını fakat meslektaşları ve konunun uzmanları ile görüşebilecekleri forum sayfalarının olması gerektiğini ifade etmişlerdir.Zaman sorununun yoğun yaşandığı bir meslek grubu olan hemşirelik için, web tabanlı eğitimin yaygınlaştırılması, sürekli eğitimde nasıl yer alabileceğine ilişkin çalışmaların artırılması ve sonuçları uygulamaya yansıtılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study made up for nurses at Akdeniz University Hospital to build a web site giving information about patient-nurse relationships, communication techniques and interference in mostly seen patient conditions which prevents the communication, to evaluate the activity and availability of this site as an identifier. The research made up by nurses at the hospital. Data collected in three phases including determination of existing status and necessaries (n=202), evaluation of usability (n=10) and evalution of activity.In evaluation of data, SPSS-11 package program, descriptive statistics connecting with parameters and correlation and chi-square test are used. The average of nurses joins the research is 28.83±5.1 %5 of nurses are men, % 45 are married, a huge amount of them (%76.2) are graduated. %82.7 of nurses working time is between 1-10 year. %36.1 of nurses work in internal medicine, %86.1 are staff nurse.Almost whole nurses (%94.6) uses internet for searching professional issues, want to update their knowledge (%90.1), have difficulty in access to data because of time-bound (%81.1) and lack of available platform (%62.1), want to have a web based education (%64.4). However, nurses define the level of communication with their patients as ?very good?, have difficulty in communication with patients which are anxious (%55), constantly demand something (%52), proneness to sexuality (%37.1), want to build up social relationship (%28.2), state that they want to benefit from a web site which web based prepared about ?Nurse-Patient Relationships?. In the direction of datas came from nurses, this web site built, and the score of usability spotted as 90±11.6. 110 nurses signed in a member of this site. These members stated that they benefit from the web site but thet prefer to add forum pages for dicsussing with their colleaques and some specialist nurses.Nurses as a professional group, extremely having time problems. Fort his reason it is suggesting that generalizing web based education, enhancing the studies related how to be located in continuing education and transfering the results to practice.