A new unit testing framework for enhanced software development methodologies
Üst düzey yazılım geliştirme teknikleri için yeni bir birim test alt yapısı
  1. Tez No: 387939
  2. Yazar: ÇETİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Birim test, bir programın kaynak kodunun düzgün çalışıp çalışmadığını doğrulamak için kullanılan bir yöntemdir. İdeal bir uygulamada, her bir test diğerlerinden bağımsız olarak tasarlanır.Yaygın kullanım alanları olmasına rağmen belirli bir alanda özelleşmiş bir birim test aracı bulunmamaktadır. Özellikle web ve mobil tabanlı uygulama geliştiricilerin işlerini kolaylaştıran, aynı zamanda yazılan kod parçacıklarının performansını ölçebilen, istenildiğinde daha önceki test sonuçları ile karşılaştırma yapabilen YUnit adında yeni bir alt yapı sağlanmıştır.YUnit ile amaçlanan, insanların ile yaptıkları çoğu işin, özellikle internet uygulamaları alanında, gelişmiş birim test araçları ile otomatik olarak yapılabileceğini göstermektir.Bu tezde birim testleri ve araçları hakkında kısa bir araştırma ile birlikte YUnit sisteminin tasarım, uygulama ve değerlendirilmesi sunulmaktadır. Ayrıca, sistemi geliştirmek için önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Unit testing is a method for validating that the source code of a program is working properly. In an ideal situation, each test case is independent from the others. Thus when applied to all parts of the code under development, it makes the whole code more reliable.Although unit testing is used widely, there is no specialized unit testing tool for web- based applications. We developed a new unit testing framework called YUnit which facilitates mobile & web developer's work, which can measure the performance of source code and allows us to compare with previous test results.The main goal of YUnit is demonstrating how, much of the work which people do manually during conventional testing, will be done automatically with the advanced unit testing tools, especially in web applications.A brief survey on unit testing and unit testing frameworks, design, implementation and evaluation of entire YUnit system are presented in this thesis. In addition, suggestions to enhance the system are presented.