Human identification and tracking
İnsan tanıma ve izleme
  1. Tez No: 387943
  2. Yazar: MELİH YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüz bulma ve tanıma sistemleri geçtiğimiz yıllarda bilimsel araştırma grupları ve piyasa tarafından oldukça geniş ilgi görmüştür. Halen bu sistemlerin gerçek zamanlı uygulamalarının geliştirilmesi oldukça zorlayıcı bir problem olarak görülmektedir. Ayrıca makine öğrenmesi ve bilgisayarda grafik işleme toplulukları da yüz bulma ve tanıma çalışmalarına dahil olmuşlardır. Farklı branşlarda uzmanlaşmış bu araştırmacıların ortak ilgisi, yüz bulma ve tanıma problemlerinin çözümünün gündelik ve sanal hayata kazandıracağı artı değerin yadsınamayacak bir öneme sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Yüz takibi ve tanıma sistemleri güvenlik sistemlerininde de çok popülerdir. Bu sistemlerin kabiliyeti insan izleme sistemlerinin geliştirilmesinde çok etkilidir. Bu takip ve tanıma sistemleri Emniyet Müdürlüğü ve özel güvenlik firmaları tarafından kullanılmaya çok müsaittir. İnsan izleme sistemlerinin günümüzdeki öneminden dolayı, bu yüksek lisans tezinde yüz bulma ve tanıma metotlarını kullanarak insan takibi yapan bir sistem geliştirdik.
Özet (Çeviri)
In recent years, face detection and recognition have been very popular in both scientific research communities and the market. But it still remains very challenging in real?time applications. The machine learning and computer graphics communities are also increasingly involved in face recognition. This common interest among researchers working in diverse fields is motivated by the remarkable ability of recent algorithms to recognize people and the fact that human activity is the primary concern both in everyday life and in cyberspace. Face tracking and recognition is also very popular in security systems. The ability of these methods help developing reliable human surveillance systems. Both tracking and recognition systems can be used widely by the police and private security firms. In this MSc. thesis study, we implement a human surveillance system using face detection and recognition as a subpart of a human surveillance system.