Preterm doğum yapan loğusalarda retrospektif risk faktörlerinin incelenmesi
The investigation of retrospektif risk factors to preterm delivery in parturient
- Tez No: 387942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, erken doğumla ilişkili sosyodemografik, obstetrik ve medikal risk faktörlerini tanımlamak amacı ile planlanmış bir vaka-kontrol çalışmasıdır.Araştırmanın örneklemini, 1 Mart- 31 Mayıs 2008 tarihleri arasında Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi 1. ve 2. postpartum servislerinde yatan çalışma grubu için 20-37 gebelik haftaları arasında doğum yapan 136 loğusa, kontrol grubu için ise vaka grubu ile eşleştirilen, 37. gebelik haftasından sonra doğum yapan 136 loğusa oluşturmaktadır.Araştırmada vaka ve kontrol grupları belirlenirken her iki grupta da sonucu etkileyebilecek özellikler (yaş, eğitim durumu, gelir-gider durumu, doğum şekli ve primipar olma durumları) eşleştirilerek homojen hale getirilmiştir. Çoğul doğum yapmış ve konjenital anomalili bebeğe sahip olan loğusalar araştırmaya dahil edilmemiştir.Veriler, literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu uygulanarak toplanmıştır. Formda loğusaların sosyo-demografik (yaş, eğitim durumu, eşinin yaşı, eğitim durumu, aile tipi) ve sosyoekonomik özellikleri sorgulanmıştır. Loğusaların medikal, jinekolojik ve obstetrik öyküleri, son gebeliğindeki davranışları ve karşılaştığı sorunlar incelenmiştir. Ayrıca yenidoğanların cinsiyeti, kilo ve boy uzunlukları hakkında sorularda bulunmaktadır.Araştırmanın amacına uygun olarak, toplanan verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımı, gruplar arası homojen dağılımı etkileyen faktörlerde Ki-Kare (Chi-Square) testi, Fisher's exact testi, sayısal ölçümler için bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (Independent Sample T Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a planned case-control study which aims to describe, sociodemogrofic ,obstetric and medical risk factors related to premature birth.The sample of the research is composed of the 136 women after childbirth, giving birth between 20-37 pregnancy week who have been in 1. and 2. postpartum services in Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Gynaecological Diseases and Birth Hospital between 1 March-31 May 2008 for study group and the 136 women after childbirth, giving birth in 37. pregnancy week who were matched with case group for control group.The sample of the research is composed of the 136 women after childbirth, giving birth between 20-37 pregnancy week, for study group and the 136 women after childbirth, giving birth in 37. pregnancy week who were matched with case group for control group who have been in 1. and 2. postpartum services in Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Gynaecological Diseases and Birth Hospital between 1 March-31 May 2008.In the research, while determining the case group and control group, the factors that can affect the result such as (age, education level, economic level, type of birth, being primipar) are homogenized by matching. This research do not include the women after childbirth who gave a birth more than one at a time and who has got konjenital anomaly baby.Data are collected by courtesy of applying an inquiry form that was improved by the researcher. In the form, socio-demogrofic (age, education level, the age of the husband, the education level of the husband and type of family) and socio-economic features are questioned. Medical, Gynaecologic and Obstetric stories of the women after childbirth, their last behaviours and the problems that they encountered, were examined. Furthermore there are also questions about the babies? sex, height and their weight.As the paralel of the aim of the research, number, the dispersion of the percentage, Chi-Square test, Fishers exact test affecting the homogeneous dispersion factors inter groups, Independent Sample T Test for numeral estimate are used in the evaluation of collected data.