Analysis and identification of visual-motor integration in human motor control
İnsan motor kontrolünde görsel-motor entegrasyonunun analizi ve tanımlanması
- Tez No: 832878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MERT ANKARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, hedef takip görevlerini kullanarak insanlarda görsel-motor entegrasyonun karmaşıklığına odaklanırken insanın sistemin içinde olduğu durumların dinamiklerini göz önünde bulundurur. Takip ve telafi edici kontrol modellerinin temellerinden yola çıkan bu çalışma, geri bildirim mekanizmalarının ve girdilerin öngörülebilirliğinin takip performansı üzerindeki temel etkilerini öne çıkarmaktadır. Araştırma tasarımı, görsel-motor entegrasyonun farklı yönlerini inceleyen dört farklı hedef takip görevini içermektedir. Bu görevler, tek frekanslı sinüzoidler ve toplam sinüzoidler gibi yörünge türlerinde varyasyonlar ve hedefin ve operatörün görünürlüğünden sadece hata bilgisi temsiline kadar değişen deneysel sahnelerle karakterize edilmiştir. 25 katılımcının pozisyon ve hız verileri bir haptik cihazla toplanmıştır. Katılımcıların doğrudan görsel geri bildirim aldığında, öngörülemeyen uyaranlar altında bile isabetli bir tepki verdiği gözlenmiştir. Başka bir gözlem ise, girdi öngörülebilir olduğunda izleme performansının, öngörülemeyen uyaranlara kıyasla genel olarak daha iyi olduğu yönünde olmuştur. Ayrıca, girdi ve geri bildirimin oluşturduğu performans artışları karşılaştırılmıştır. Girdinin öngörülebilirliğini artırmanın, performansı iyileştirmek için sağlanan geri dönüşü artırmaktan daha etkili olduğunu görülmüştür. Ayrıca, öngörülemeyen giriş deneylerinde tutarlı bir şekilde“U”şeklinde büyüklük tepkisinin ortaya çıkmasının, insan motor sisteminin potansiyel içsel özelliklerine işaret ediyor olabileceği, bunun da nöral rezonans gibi faktörler tarafından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu araştırma, geleneksel uygulamaların üzerine daha gerçekçi senaryolar entegre ederek motor kontrol modellerinde insanın yetenekleri ve sınırları hakkında katmanlı ve daha ayrıntılı bir anlayış sunar. İnsan yetenekleriyle daha iyi etkileşimde bulunan veya yeteneklerini artıran sistemler tasarlama fırsatları sunar.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the complexities of visual-motor integration in humans using target-tracking tasks, emphasizing the dynamics of human-in-loop systems. Drawing from the foundations of the pursuit and compensatory control models, the study accentuates the profound influence of feedback mechanisms and the predictability of inputs on performance outcomes. The research design included four distinct target-tracking tasks, each examining different aspects of visual-motor integration. These tasks were characterized by variations in trajectory types, including single-frequency sinusoids and sum-of-sine, and differences in experimental scenes, ranging from visibility of the target and operator to only error information representation. We collected 25 participants' position and velocity data with a haptic device. An accurate response was observed when participants received direct visual feedback even under unpredictable stimuli. Another observation was the overall better tracking performance when the input was predictable compared to unpredictable stimuli. Also, we compared the performance enhancement created by the input and feedback. We saw that increasing the predictability of the input was more effective than increasing the feedback supplied to improve the performance. Moreover, the consistent emergence of a“U”shaped magnitude response across unpredictable input experiments alludes to potential intrinsic properties of the human motor system, possibly influenced by factors such as neural resonance. This research integrates conventional methodologies with more realistic scenarios, offering a layered and more nuanced understanding of human capabilities and limitations in motor control models and opening up opportunities for designing systems that can better interact with or augment human abilities.