Hava aracı bakımında kullanılan takım çantasının yönetimi ve takibinde radyo frekans tanımlama sisteminin kullanılması
Using radio frequency identification system in the management and tracking of the tool bag used in aircraft maintenance
  1. Tez No: 759986
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Havacılık sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesi ile hava aracı bakım faaliyetlerinin önemi de giderek artmaktadır. Bakımın temel amacı, hava aracının güvenirliğini imalatçının belirlediği tasarım limitlerinde tutarak hava aracının uçuşa elverişliliğinin sürekliliğini sağlamaktır. Bu nedenle hava aracı bakımının emniyetli, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesi askeri ve sivil havacılıkta çok önem arz etmektedir. Tarihsel süreçte hava araçlarının gelişimine paralel olarak bakım tekniklerinin de geliştirilmesi devam etmektedir. Bu çalışmada, hava aracı bakımında Radyo Frekansı Tanımlama teknolojisini kullanarak etkin bir takım yönetimiyle, doğru, tam ve gerçek zamanlı bilgiyi kaydedip, kaybolan takımın en kısa zamanda nerede olduğu tespit edilip bulunması sağlanmış. Böylece insan hatalarından kaynaklanan Yabancı Madde Hasarının önüne geçilerek uçuşların planlanan saatinde ve emniyetli bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada hava aracı bakımında Radyo Frekansı Tanımlama Sisteminin takım çantasının yönetimde kullanılması ile yanlış takım kullanımından kaynaklı malzemelerde oluşan hasarlar ile kaybolan takımın emniyetsiz durumlar meydana getirmesi ve uçuşların zamanında yapılamaması gibi durumların önüne geçilerek bakım maliyetlerini düşürmede katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of the aviation industry, the importance of aircraft maintenance activities is increasing. The purpose of maintenance is to maintain the airworthiness of the aircraft by keeping the reliability of the aircraft within the design limits set by the manufacturer. For this reason, safe, efficient, and timely maintenance of aircraft is very important in military and civil aviation. Throughout history, the development of maintenance techniques continued in parallel with the development of aircraft.In this study, using Radio Frequency Identification (RFID) technology in aircraft maintenance, with effective tool management, accurate, complete, and real-time information was recorded and the lost tools were detected and found as soon as possible. Thus, it is aimed to prevent Foreign Material Damage caused by human errors and to contribute to the safe and on-time realization of the flights. In this study, with the use of the Radio Frequency Identification (RFID) System in aircraft maintenance tool bag management, the maintenance costs will be reduced by preventing situations such as damage to materials caused by the use of wrong tools, unsafe situations caused by the lost tool and the inability to make flights on time.