Anaerobik perdeli reaktörlerde (APR) bakır ve çinko içeren asidik maden sızıntı sularının arıtımı ve metal geri kazanımı
Biotreatment of copper and zinc containig acid mine drainage water in anaerobic baffled reactor (ABR) and metal recovery
  1. Tez No: 387947
  2. Yazar: ZEYNEP YÜCESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sülfat (2-3 g/L), Zn ve Cu (toplam metal konsnatrasyonu 0-500 mg/L) içeren sentetik asidik (pH 6-3) maden sızıntı sularının arıtımı, 350C'de işletilen dört bölmeli anaerobik perdeli reaktörde (ABR) 250 gün boyunca çalışılmıştır. Sülfat indirgeyen bakteriler (SRB) için karbon ve elektron kaynağı olarak etanol (KOİ/SO4-2 = 0,67) kullanılmıştır. Sülfat indirgeme, KOİ oksidasyonu ve metal çöktürme performansları sırasıyla %70-92, %80-94 ve >%99 olarak belirlenmiştir. Sulfidojenik etanol oksidasyonu neticesinde atıksuyun pH değeri 3,0'dan 7,0-8,0'e kadar yükselmiştir. Organik oksidasyonu neticesinde üretilen elektronların sülfata akış oranı ortalama olarak %87 civarındadır. Atıksu pH'sının 3.0'e düşürülmesinin ve giriş metal konsantrasyonunun 500 mg/L'ye yükseltilmesinin ABR performansı üzerine olumsuz bir etkisi olmamış ve sülfat indirgeme nedeniyle üretilen alkalinite atıksuyun pH değerini nötral değerlere yükseltebilmiştir. Metal giderim performansı %99'un üzerinde olup, metaller metal-sülfür şeklinde çöktürülmüştür. Metal çökeleklerinin birinci bölmede çökerek ayrılması, reaktör performasını olumsuz etkilemeden metallerin geri kazanılmasına imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The treatment of sulfate (2-3 g/L), Zn and Cu (total metal 0-500 mg/L) containing acid mine drainage water (pH 6.5-3), was studied in a four stage anaerobic baffled reactor (ABR) at 35oC for 250 days. Ethanol was supplemented (COD/SO42- = 0.67) as carbon and electron source for sulfate reducing bacteria (SRB). Sulfate reduction, COD oxidation and metal precipitation efficiencies were 70-92, 80-94 and >99%, respectively. The alkalinity produced from sulfidogenic ethanol oxidation increased the wastewater pH from 3.0 to 7.0-8.0. The electron flow from organic oxidation to sulfate averaged 87%. Decreasing feed pH to 3.0 and increasing total metal concentrations to 500 mg/L did not adversely affect the performance of ABR and sufficient alkalinity was produced to increase the effluent pH to neutral values. More than 99% of metals were precipitated in the form of metal-sulfides. Accumulation of precipitated metals in the first compartment allowed metal recovery without disturbing reactor performance seriously.