Türkiye'de müzik alanında yayımlanan bilimsel makalelere ilişkin bir inceleme
An analysis about the scientific papers published in music field in Turkey
- Tez No: 387948
- Danışmanlar: DOÇ. SERVER ACİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, müzik araştırmacılarına kaynaklık etmesi açısından yazar adlarına göre alfabetik bibliyografya türüne yönelik Müzik Makaleleri Bibliyografyası oluşturmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. 59 bilimsel süreli yayına ait 1043 sayı taranmış, müzik alanındaki makaleler bir araya getirilmiştir. Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda makaleler; yer aldıkları bilimsel dergilere dağılımları, yazım dili, makale türü, yazar sayısı, yazar cinsiyeti, yazarların görev yaptıkları kurum, yazar unvanı, müzik konu alanı ve bilimsel bir makalede yer alması gereken bölümler değişkenleri açısından incelenmiştir. Makalelerin yer aldıkları bilimsel dergiler ise dergi türü, veri tabanı değişkenleri açısından incelenmiştir.Araştırmanın evreni, Türkiye'de bilimsel süreli yayınlarda müzik alanında yayımlanan makalelerdir. Araştırmanın örneklemini ise 1997-2009 yılları arasında seçilmiş 59 bilimsel dergiye ait 1043 sayı içerisinden müzik alanında makale yayımlandığı saptanan 44 bilimsel dergide yer alan 463 makale oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri, SBVT, Türkiye Makaleler Bibliyografyası, dergi internet sayfaları ve üniversite kütüphaneleri taranarak toplanmıştır. Makalelerde yer alması gereken bölümlerin incelenmesi için Alp (2004:106-109) tarafından oluşturulan ölçekten yararlanılmıştır.Müzik alanında yayımlanan makalelerin daha çok?Müzik Eğitimi? alanının Mesleki Müzik Eğitimi alanında yer aldığı görülmüştür.Müzik alanında yayımlanan makalelerin daha çok üniversite dergilerinde ve en yüksek sayıda Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi'nde yer aldığı tespit edilmiştir. Veri tabanı açısından dergilerin en fazla uluslararası veri tabanlarında yer aldıkları görülmüştür. Makalelerin daha çok araştırma-olgu sunumu türünde olduğu ve makale yazarlarının bireysel çalışmaları tercih ettikleri saptanmıştır. Yazarların büyük bir kısmının üniversitelerde görev yaptıkları ve Yardımcı Doçent Doktor unvanlı akademisyenler olduğu görülmüştür.Uygulanan ölçek sonucundaki bulgulara bağlı olarak yazarların makalelerinde, bilimsel yazım düzenine daha fazla önem vermeleri gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is made to set up ?bibliography of music papers? in order to make a source for music researchers according to names of authors in alphabetical bibliography type. Scientific papers in music field are collected which are scanned in 1043 items of 59 scientific periodicals. The scientific papers are analysed in accordance with subobjects of the research in terms of distribution of them in scientific periodicals, spelling paper kind, counts and gender of authors, institutions that authors worked for, author qualifications, music subject field, and variant parts that should be in a scientific papers. The scientific periodicals in which these papers are analysed in terms of kind of periodical and variant of database.The population of the research is the sicentific papers that published in scientific periodicals in music field. 463 articles set up sample of the research, these scientific papers belong to 44 counts of 59 scientific periodicals that have publications in music field from 1997 to 2009.Datas of research are collected by scanning SBVT, Turkish Article Bibliography, webpages of periodicals and library of universities.It is seen that scientific papers published in music field are stated mostly on ?proffesional music field of music education.It is ascertained that scientific papers published in music field are stated mostly on periodicals of university and the most in Gazi University Education Periodical. In terms of database these scientific papers are stated mostly on international databases. It is ascertained that the scientific papers are mostly in search-fact presentation, and authors of papers prefer individual study. It is seen that most of authors have worked for universities and are academics as named Assistant Prof. Ph. Doctor.According to diagnosis of consequence of the scala, it is emerged that authors should give more importance to scientific spelling layout in scientific papers.