Deneysel fare bruselloz modelinde doksisiklin ile levofloksasinin etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of doxcycline and levofloxacin in the experimental murine brucellosis model
- Tez No: 387963
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Dünya genelinde bir halk sağlığı problemi olmayı sürdüren brusellozun etkeni, intrasellüler patojenler grubunda yer alan ve yüksek sıklıkla relaps yapabilen bir bakteridir. Bu çalışmada, bruselloz tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan doksisiklin ile henüz etkinliği konusunda yeterli araştırma yapılmamış olan levofloksasinin in vivo olarak Brucella spp. laboratuvar suşuna etkinlikleri karşılaştırıldı. Her birinin ağırlığı 20-45 gram arasında değişen toplam 59 adet BALB/c beyaz deney faresine Brucella spp. laboratuvar suşu intraperitoneal yolla verildi ve kronik bruselloz oluşması için 30 gün kafeslerinde ortamda bekletildi. Uygulanan antibiyotiklerin etkinliğinin belirlenmesi için deney hayvanları dört gruba ayrıldı. Onaltı fareden oluşan birinci gruba (A grubu) 50 mg/kg/gün levofloksasin 20 gün i.p, 17 fareden oluşan ikinci gruba (B grubu) 50 mg/kg/gün levofloksasin 30 gün i.p, 13 fareden oluşan üçüncü gruba (C grubu) 50 mg/kg/gün doksisiklin 30 gün oral gavaj yolu ile verildi. On fareden oluşan kontrol grubuna (D grubu) ise herhangi bir tedavi verilmedi. Tedavi süresi sonunda, levofloksasin uygulanan A ve B gruplarında iyileşmeyen fare sayısı sırasıyla 16 ve 15 iken, doksisiklin uygulanan D grubunda 2 idi. Tedavi sonrası farelerin dalak kültürlerinde üreyen koloni sayılarının ortalaması; kontrol grubunun dışında en yüksek A grubunda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, which continues to be a worldwide public health problem, is a bacterium in the group of intracellular patogenes which can relapse with a high incidence. In this study, the efficacy of doxycyline the effect of which against brucellosis is well known, and that of levofloxacin, the efficacy of which against brucellosis has not been studied thoroughly in the treatment of brucellosis were compared. A total of 59 Balb/c mice with body weigth of 20-45 g were used. Brucella spp. laboratory strain was given to the mice intraperitoneally, and they were kept in their cage asepticaly, in order to form chronic brucellosis for 30 days. In order to detect the efficacy of applied antibiotics mice were divided into four grups. The first group (Group A), consisting of 16, were treated with levofloxacin (50 mg/kg/day) for 20 days intraperitoneally, the second group (Group B) consisting of 17 mice were treated with levofloxacin (50 mg/kg/day) for 30 days, the thirth group (Group C) consisting of 13 mice were treated with doxycyline (50 mg/kg/day) for 30 days orally. And no therapy was applied to group D, the 10 mice consisting control group. At the end of the treatment period, the number of the mice which did not recover, in the levofloxacin-treated group A and B were 16 and 15 respectively, and in the doxycyline-treated group were 2. The mean value of the colonies produced in the spleen of the mice after treatment was determined to be the highest in group A, except for control group.