Performance analysis of passive solar buildings
Pasif solar yapıların performans analizi
- Tez No: 387962
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ESEN SOYGENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürekli hızlanarak gelişen dünyada, enerji ihtiyacı tırmanmaktadır. Ortaya çıkan bu ihtiyaç özellikle sanayi devriminden sonra fosil yakıtlar üzerinden karşılanmaktadır. Oysa ki fosil yakıtlardan enerji üretimi beraberinde doğaya zararlı maddeler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle bu kaynağın bilinçsizce aşırı kullanımı doğal çevre ve gelecek için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Günümüzde doğaya verilen zararların etkileri net olarak gözükmekte ve yaşamı etkilemektedir. Dolayısıyla yakın gelecekte enerji üretim ve tüketim kültüründe düzenlemeler yapılmalıdır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte ve büyümekte olan ülkelerin, bu düzenlemeleri hayata geçirmesi, gelişmiş ülkelere nazaran daha kolaydır. Enerji üretiminde, çevreci yöntemlerin araştırılıp kullanılabilirliğinin tecrübe edilmesi gerekir. Var olan enerji ihtiyacının karşılanmasında doğaya zarar vermeyecek kaynaklara yönelip, bu kaynakların kullanımının geliştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu alternatif kaynakların kullanımının toplum tarafından benimsemesi ve yaygınlaşması içinde çalışmalar yapılmalıdır. Güneş sahip olduğumuz en temiz, büyük ve tükenmeyen enerji kaynağıdır. Yapılan çalışma öncelikle güneş enerjisinin yapılarda ısıtma için harcanan yakıtların yerine kullanımını incelenmiştir. Türkiye coğrafyasında güneşlenme sürelerinin bolluğuna odaklanılarak, güneşin pasif olarak değerledirilebilirliği araştırılmıştır. Güneş enerjisinin pasif olarak kullanımının Türkiye şartlarındaki sonuçlarını ortaya koymak için incelemeler yapılmıştır. Türkiye'ye benzer iklimsel fiziksel çevre şartlarında ve Türkiye'de inşa edilmiş yapılar farklı yöntemlerle bilgisayar yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çıkan analiz raporları karşılaştırılıp, değerlendirilerek çalışma neticelendirilmiş ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy needs in our rapidly developing world constantly escalate. Especially after the industrial revolution these needs have been satisfied of fossil fuels. However, energy generation by fossil fuels bears byproducts causing serious environmental damage. Inattentively excessive usage of these sources specifically brings about great danger to nature and our future. Currently the effects of the damage are observed explicitly and have been disturbing our daily lives; ergo, immediate measures ought to be taken and regulations of energy generation and consumption to be made. Executing these regulations is relatively easier for developing and evolving countries such as Turkey with respect to developed countries. Environment friendly energy generation techniques need to be sought and examined. Existing energy needs should be covered with sources which do not harm nature and their utilization should be improved. Meanwhile in order to achieve proliferation and adoption of alternative sources by the society certain practices need to be introduced. The sun is the biggest and cleanest renewable energy source we have. Usage of sun energy instead of fuel for heating of the buildings is investigated primarily in this study. Taking advantage of the fact that solar radiation exposure period is long in Turkey due to geographical properties, passive use of the sun is investigated thoroughly. Examinations have been done to lay out the results of passive use of the sun in conditions of Turkey. Buildings from places with similar weather conditions to Turkey and buildings constructed in Turkey were analyzed with different methods by computer software. As the output report of the analyses were compared and evaluated, the studies were concluded.