Kafkaesk mekan: Franz Kafka edebiyatı üzerinden mekan okumaları
Kafkaesque space: Space readings using Franz Kafka's literature
  1. Tez No: 387985
  2. Yazar: BURÇE GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, mekân tasarımında kavramsal ve ufuk açıcı bir esin kaynağı olarak edebiyatı ve bu anlamdaki potansiyellerini incelemektir. Seçilen temsil alanı olarak edebiyat fikrini desteklemek amacı ile ortaya konması gereken, mimarlık ve metin arasındaki ilişkidir. Romandaki olayların sahnesi konumunda olan mekân, romanın dokusunu oluşturan en önemli ögedir. Çünkü, yazın ve yazma eylemiyle yaratılmaya başlayan mekân birlikte, bir etkileşim sürecinde birbirlerini tekrar tekrar kurgularlar. Bu kurgulama bir yönüyle yazarın ve okurun deneyimlerine dayanır.Metin, hareketli bir strüktürü olan, eklentilere yer açabilecek, eski eklentilere sahip, hiç bitmeyen ve herkesçe farklı biçimde somutlaştırılabilecek bir objeye benzetilebilir. Metinde oluşturulan mekânlar da aynı hareketli yapıyla biçimleneceklerdir. Her okunuşta ya da yorumlanışta yeni ekler ve çıkarımlara sahip olacaklar, sınırsız mekân tasarımları gerçekleşecektir.Kafka, özellikle seçtiği ve hatta kurguladığı mekânları yaratırken nelerden etkilenmiştir? Bu soruya yanıt vermeye çalışmak, hele ki konu Franz Kafka'nın yapıtlarıysa oldukça heyecan verici bir serüven. Tezde ortaya konmaya çalışılan bu edebiyat ve mimarlık ilişkisi, Kafka'nın romanlarının içinde, o mekânlarda dolaşmak kadar meşakatli ve bir o kadar da sürprizlere açık. Öyle ki, Kafka'nın yarattığı mekânlar insanı içine çeker, insana yolunu şaşırtır ve bir de bakarsınız ki, elinizde bir roman olduğunu unutup, kapıların ardında, duvarların ötesinde, oralarda bir yerlerde kaybolup gitmişsiniz...
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate literature as an conceptual and inspiring tool in space design. To support literature as a tool in this regard, one should study the relationship between architecture and text. The space as the stage for all events in a novel is one of the most important elements of its texture. The act of writing and the space as a created object interacts with each other throughout the whole process of writing. This interactive process finds its roots in the experiences of the author and reader.Text can be perceived as a never-ending object which has a moving structure, potential place for add-ons, and already existing add-ons. It can be realized differently by different reader, all the spaces of the text will be shaped with the same moving structure, as well. These spaces will have different add-ons and interferences and so never-ending space designs will be realized.How does Kafka create all these spaces like exactly they are? What are his motives in creating them? Trying to answer all these questions related to Kafka is a marvelous adventure: The interaction of literature and architecture that is investigated in this thesis, is as much inspiring as running through the labryinths of Kafka?s novels. Kafka?s spaces swallow people, make them lose their way and let them feel lost somewhere behind the doors and walls not remembering holding a novel in their hands...