Kafkaesk dünyada melankoli ve bir kompanzasyon yöntemi olarak otoerotizm
Melancholia at kafkaesque mind and autoeroticism as a compensation method
- Tez No: 835565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Franz Kafka bir yazar olarak kendine özgü yarattığı kurgusal yapı ile edebiyat dünyasında özel ve önemli bir yer edinmiştir. Bu araştırmada yazarın yarattığı Kafkaesk dünyadaki zihinsel örgütlenmede baskın psikopatolojik duygudurumun melankoli üzerine mi inşaa edildiğini ve zihinsel örgütlenme melankoli üzerine kurulu ise bununla başa çıkma (kompanzasyon) mekanizması olarak otoerotizme mi başvurulduğunu ve bu bağlamda bir örüntü olup olmadığını incelemeye çalışılmıştır. Otoerotizmin melankolik duygudurum üzerinde teskin edici bir etkisi var ise, bu unsur psikozu olan ve depresyon geçiren bireyler için sağaltıcı bir katmadeğer teşkil ediyor olabilir.
Özet (Çeviri)
As a writer, Franz Kafka has gained a special and important place in the world of literature with the fictional structure he created in his own way. In this research, it is tried to examine whether the dominant psychopathological affect in the mental organization of the Kafkaesque world is built on melancholia, and if the mental organisation is based on melancholia, whether autoeroticism is used as a coping mechanism, and whether there is such a pattern in this context. If autoeroticism is playing a soothing effect on melancolic mood, this element may be representing a therapeutic added value for individuals having psychosis and dealing with depression.