Kafkaesk mekân algısının 'Dönüşüm' eseri üzerinden irdelenmesi
The scrutinising of Kafkaesque space perception on the basis work of 'The Metamorphosis'
- Tez No: 499514
- Danışmanlar: PROF. HAVVA ALKAN BALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kafkaesk dediğimiz Franz Kafka'nın kaotik üslubuyla oluşturduğu mekân algısı, yaşadığımız çağ ve düzen kapsamında oluşturulan mimarlığın başrol oyuncusu olan mekanların, insanların günümüzdeki psikolojik ve sosyal yaşantılarına, kendilerine yabancılaşmalarına etkilerini yazıldığı çağın çok daha ötesinde tespitler yapan Franz Kafka'nın romanları üzerinden irdelenmesidir. Franz Kafka romanlarında aile, iş, devlet-bürokrasi, hukuk-yasa gibi sistemlerdeki değişimlerin bireyler üzerindeki etkilerini mekânlardan da istifade ederek kendine has 'Kafkaesk' üslubuyla okuyucuya aktarmıştır. Bu bağlamda çalışmada Franz Kafka kimdir, kafkaesk mekân nedir gibi sorulardan başlayarak yazarın bilinen en meşhur hikâyesi olan 'Dönüşüm' de Gregor Samsa'nın bir sabah uyandığının kendini böcek olarak bulmasıyla başladığı farkındalığın perspektifinde yine Kafka'nın Dava romanındaki Joseph K. bir sabah uyandığında tutuklanmasının ve Şato romanın mimarlığa referans veren somut bir örnek teşkil etmesinin başta roman kahramanlarının geçirdiği dönüşüm ve değişimlerin beraberinde mekanlardaki değişim ve dönüşümlerin farkındalığının hermeneutik yöntem ile incelenmesidir. Sonuç olarak bu çalışmada tekdüzeleştirilmiş ve mekanikleştirilmiş insan hayatlarında mekanların rolü, önemi ve kafkaesk üslup paralelinde kullanıcılar tarafından nasıl algılandığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is the scrutinising of Franz Kafka's novels, which have been called kafkaesque, that determine the space sensations that Franz Kafka, formed with a chaotic style, the spaces that are the leading actors of architecture created in the age and order that we live in, the psychological and social experiences of people and their alienation from themselves. In Franz Kafka's novels, he uses his own“Kafkaesque”style to convey the effects of changes in the system of family, work, state-bureaucracy, law-act on the individual to the reader. In this context, starting with questions such as who is Franz Kafka and what is kafkaesque places, this study is an examination with hermeneutical method of the awareness on changes and metamorphosis in places, in the perspective of awareness for Gregor Samsa, in the author's most famous novel, ''The Metamorphosis'', finds himself as an insect when he wakes up one morning, Josef K. in“The Trial”, who is arrested one morning, and the fact that“The Castle”constitutes a concrete example of architecture is accompanied by metamorphosis and changes of heroes in the novels. In conclusion, this study reveals how the role of spaces in uniformed and mechanized human life is perceived by users in the foreground and in the kafkaesque style.