The effects of the time of the day and the pineal gland on the anxiety like behaviour and the learning performance of the male wistar albino rats
Günün zamanı ve pineal bez'in wistar albino ratlarda anksiyete benzeri davranışlar ve öğrenme performansı üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 387991
  2. Yazar: ALİYE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ratlarda, yükseltilmiş artı labirent ve açık alan düzenekleri kullanılarak yapılan önceki çalışmalarda, veriler günün farklı zamanlarında toplandığından açık ve net sonuçlar sağlanamamıştır. Bu çalışmaların sonuçları genellikle farklı ölçüm zamanlarına katkıda bulunmalarına rağmen, bu çalışmalarda, tek bir araştırma paradigmasında, günün farklı zamanlarının etkileri araştırılmamıştır. Birinci çalışmamızda, yükseltilmiş artı labirent ve açık alan düzeneklerini kullanarak pinealektomi ve günün farklı zamanlarının anksiyete benzeri davranışlar üzerine olan etkilerini açıklamayı amaçladık. Kontrol ve pinealektomi grupları oluşturuldu ve bu gruplardaki ratlardan günün dört farklı zamanında ((06:00, 12:00, 18:00 and 24:00; ışıklar 06:00'da açıldı, 18:00'da kapandı) ölçümler alındı. Açık alan testinde ölçüm zamanlarının belirgin etkisi toplam katedilen mesafe, hareketlilik ve hızda görülmekteydi. Yükseltilmiş artı labirent testinde ise, ölçüm zamanlarının belirgin etkisi, toplam katedilen mesafe, kapalı kol giriş frekansı ve hareketlilikte görülmekteydi. İkinci çalışmamızda, Morris su labirenti kullanarak ratlarda pinealektominin, implantasyon yolu ile sürekli melatonin salınımının ve zamanlı melatonin enjeksiyonlarının uzaysal hafıza üzerine etkilerini araştırdık. Kontrolleri de içeren pinealektomi, melatonin implantasyonu ve melatonin enjeksiyonu grupları oluşturuldu. Pinealektomi operasyonları ve melatonin implantlarının yerleşleştirilmesinden bir hafta sonra dört gün boyunca alıştırma eğitimi yapıldı. Melatonin enjeksiyonları her eğitimden önce uygulandı. Beşinci gün ölçümler alındı. Pinealektomi ve melatonin enjeksiyonu ratların uzaysal hafızasına platformun bulunduğu çeyrekte geçirilen süreyi kısalttığı ve latansı uzattığı için zarar verdi. Melatonin implantasyonu hafızayı etkilemedi. Platformun bulunduğu çeyrekte geçirilen zaman ve latans istatistiksel olarak kontrol gruplarından farklı değildi. Her iki çalışmadan elde edilen sonuçlar davranış bilimine olan katkılarının yanında, yöntemsel olarak yapılan bir yanlışı ortaya çıkarması bakımından da önem arz etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The previous studies on the anxiety like behavior in rats by using elevated plus maze and open field have provided rather unequivocal results since they obtained data at different times of the day. These studies have never investigated the effects of the different times of day in a single research paradigm even though the results of such studies are generally attributed to the different measurement times. Thus, we aimed to examine the effects of the time of the day and the pinealectomy on anxiety like behavior in male Wistar albino rats by using elevated plus maze and open field in the first study. Experiments were performed with control and pinealectomy groups at the four different time points (06:00, 12:00, 18:00 and 24:00 hours; LD 12:12, lights on at 0600 and off at 1800). In open field, the main effect of the measurement time was significant on the total distance travelled, the mobility and the velocity. In elevated plus maze, the main effect of the measurement time was significant on the total distance travelled, the total entry to closed arms, and mobility. In the second study, we examined the effects of pinealectomy, constant release melatonin implants and timed melatonin injections on spatial memory in male Wistar rats by using Morris water maze. Pinealectomy, melatonin injection and melatonin implantation groups were performed including controls for all groups. After a week of the pinealectomy and melatonin implantation surgeries, we applied the injections and made the training trials throughout four days. At the fifth day, experiments were performed and recorded. Spatial memory performance of the rats was impaired by the pinealectomy and melatonin injections since they elongated the latency and shortened the time passed in the correct quadrant. Melatonin implantation did not affect the spatial memory performance of the rats. The latency and the time passed in correct quadrant were not statistically different from their controls. Beside the contribution of these results obtained from these two studies to the behavioural science, these results were also important for representing a procedural mistake in the previous studies.