Göynük bitümlü şistinin polipropilen ve katalizör varlığında pirolizi
Pyrolysis of Goynuk oil shale in the presence of polypropylene and catalyst
- Tez No: 387993
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Göynük Bitümlü Şisti (GBŞ) çeşitli oranlarda polipropilen (PP) ile karıştırılarak (%m/m olarak PP içeriği 33, 50, 67) elde edilen numuneler 600?C, 700?C ve 800?C sıcaklıkta azot akımı altında piroliz işlemine tabi tutulmuş ve bu sıcaklıklar için elde edilen sıvı ürün, atık kok ve gaz verimleri tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı bitümlü şiste eklenen PP'nin ve değişen ortam sıcaklığının ürün verimi üzerine etkisini incelemektir. Deneyler aynı sıcaklıklarda çeşitli katalizörlerin (bentonit, zeolit ve kırmızı çamur) ilavesi ile tekrarlanmış ve katalizörlerin GBŞ/PP karışımının verimine etkisi incelenmiştir. İşlemler sonucunda elde edilen sıvı ürün (katran) GC-MS, FTIR gibi spektroskobik ve kromatografik yöntemlerle karakterize edilmiş ve deney şartlarının bu sıvıların içerdiği değerli kimyasalların oluşumuna etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda 800 ?C'de ve % 67'lik PP içeren karışım oranında 35,6 ile en yüksek sıvı verime ulaşılmıştır. En yüksek sıvı veriminin elde edildiği şartlarda ortama katalizör olarak eklenen bentonitin sıvı verimi 41,9 a çıkardığı görülmüştür. Sonuç olarak PP ve bitümlü şist birlikte pirolizi sonucu elde edilen sıvı verimde fark edilir sinerjik etki gözlenmiş ve bu etki, ortama eklenen katalizör ile daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Goynuk oil shale, polypropylene (PP) and various ratios of oil shale and PP [PP content of mixture 33 %, 50 % and 67 % (w/w)] are subjected to pyrolysis procedure under the nitrogen stream in the temperature range of 600-800?C and yields of gas, tar and resudual coke for each temperature are determined. The aim of study is to examine positive effect of PP added to oil shale and range of temperature product yields. Experiments are repeated with adding of different catalyst (Red Mud, Zeolite and Bentonite ) at the same temperature. Liquid products (tar) obtained after operations are characterized with spectroscopic and chromatographic method such as GC-MS, FTIR and effect of experiments conditions on formation of valuable chemical these liquids include is examined. As a result of experiments, at 800?C and the ratio of mix that include 67 % PP, with 35.6, the higest liquid products are reached. At condition on which higest ratio is reached, it?s been concluded that bentonite added to medium deducted ratio of liguid to 41,9. As a conclusion, noticable synergic effect has been observed on liguid ratio obtained as a result of pyrolysis of oil shale and PP together and this effect increased with catalyst added to medium.