The use of reading texts in the book titled 'Select Readings' to teach cultural elements
Select Readings kitabında bulunan okuma parçalarının kültürel öğelerin öğretiminde kullanılması
- Tez No: 388026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel öğelerin öğretiminde 'Select Readings' kitabındaki okuma parçalarını kullanmanın etkisini ortaya koymaktır. 2011-2012 akademik yılı içinde yürütülen bu araştırma için rastlantısal olarak üniversite 1. sınıfta okuyan 30 öğrenci seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin ön-test ve son-test (her ikisi de aynı sorulardan oluşmaktadır) uygulamaları arasındaki kültürel bilgilerinin gelişimini test etmek amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan 25 soruluk bir kültürel bilgiyi ölçme testi kullanılmıştır. Araştırma kontrol grupsuz ön-test, son-test model yöntemiyle yürütülmüş; verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından belirlenen ve 12 hafta boyunca uygulanan İngilizce öğretim etkinlikleri öncesinde ve sonrasında yine araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen ve uygulanan test sonuçları incelendiğinde, elde edilen bulgu şöyledir: Kültürel öğeleri 'Select Readings' kitabındaki okuma parçaları kullanarak üniversite öğrencilerine bir bağlam içinde öğretmenin öğrencilerin kültürel bilgilerinin gelişimi üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Okuma parçası, Kültür, Kültürel öğeler, İngilizce Öğretimi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of using reading texts in the book titled 'Select Readings' to teach cultural elements in EFL classes for 1st grade students at university. For the study carried out during the academic year of 2011-2012, 30 students studying at 1st grade have been chosen randomly. In order to test the development of cultural knowledge between the pre-test and post-test (both of them composed of the same questions) applications of the students, who participated in the study, a cultural knowledge testing is used that has been designed by the researcher. The research has been conducted with pre-test post-test model without a control group method; for the analysis of the findings SPSS 15.0 software program has been used. When the results of the test which has been designed by the researcher and conducted before and after the activities analyzed, the finding gathered is as follows: There is a significant effect of teaching cultural elements in reading texts, in context, to the cultural knowledge of the university students. KEY WORDS: English Teaching, Reading Texts, Cultural Elements, Culture